دام انتظارات ورزشی برای پدر و مادر

دام انتظارات ورزشی برای پدر و مادر

آیا تاکنون به این فکر کرده بودید که “انتظارات” می تواند به مثابه یک “دام” تلقی شود؟ چگونه به پدران و مادران کمک کنیم که بر دام انتظارات خود از فرزند ورزشکارشان غلبه کنند؟

یکی از چالش های بزرگ والدین ورزشکاران و یا ورزشکاران جوان , انتظاراتی است که آنها از خود یا فرزند خود دارند. من این انتظارات را “فشار” می نامم چرا که ناخواسته , خواسته های ورزشکاران و یا والدین آنها را تا سطح معینی افزایش می دهد. اغلب پدر و مادرها خواهان سطح عملکردی از فرزند خود هستند که این خواسته کاملا غیر واقعی و غیر منطقی است. درست قبل از یک تمرین و یا یک مسابقه, تلاش می کنند که مفید باشند و اعتماد به نفس فرزند خود را تا حد امکان افزایش دهند. اما این می تواند نتیجه معکوس بدهد چرا که باعث القای انتظارات بالا از فرزندشان می شود. و در انتها آنچه که می خواستند محقق نمی شود. و بدتر از آن اینکه, این ورزشکاران انتظارات پدر و مادر خود را در وجود خود نهادینه می کنند و انتظارات خود را بابت کسب نتیجه و عملکرد خوب بالا می برند.

ورزشکاران دارای انتظارات بالا, فکر می کنند که باید در یک مسابقه بهترین گلزن تیم باشند, هیچ اشتباهی نکنند و در یک سطح عالی بازی کنند. وقتی که این ورزشکاران موفق نمی شوند به آنچه که انتظار داشتند برسند, اعتماد به نفس آنها کاهش پیدا می کند, ناامید می شوند و بعضا ممکن است آن رشته ورزشی را رها کنند.

شما چطور میتوانید به این نوع پدر و مادر ها کمک کنید؟

۱-اولین موضوع جهت کمک به والدین این است که آنها باید فرق بین اعتماد به نفس و انتظارات را فهمیده و درک کنند. برایشان توضیح دهید که چرا و چگونه انتظارات باعث بروز مشکل در عملکرد فرزندشان می شود. باید بدانیم که ورزشکاران این دو مفهوم را اشتباها یک مفهوم مشابه برداشت می کنند.

۲- به والدین آموزش دهید که کودکان ممکن است در مواجهه با این انتظارات, تفاوتی بین انتظارات و احساس فشار قائل نشوند. برای همین است که انتظارات برای آنان در نهایت منجر به احساس فشاری می شود که خود نمی دانند.

۳- برنامه آموزشی برای والدین تدارک ببینید تا آنها بتواند واقعیت ها و انتظارات درست و منطقی را قبل از مسابقه و یا تمرین به فرزندشان انتقال دهند.

۴- به والدین کمک کنید که به جای داشتن انتظارات بالا از آنان, صرفا آنها را تشویق و حمایت کنند.

ما باید پدر و مادری داشته باشیم که خواهان تغییر رفتار خود در رابطه با فرزندشان باشند تا به آنها کمک کنند که با اعتماد به نفس ورزش کنند و از ورزش خود هرچه بیشتر و بیشتر لذت ببرند.

نویسنده: رجبعلی برزگر

دیدگاه ها