ادامه مبحث آرام کردن ذهن

استرس و راههای مقابله با آن

بخش چهارم– ادامه مبحث آرام کردن ذهن

برای آرام کردن ذهن همچنین می‌توانید برای چند لحظه در هر موقعیتی که هستید، چشمان خود را ببندید تا موقعیت های استرس‌زا را برای لحظاتی فراموش کنید. حتی در این لحظات می‌توانید خود را در یک مکان آرام و دوست داشتنی با آدم‌های مورد علاقه خود تصور کنید تا کمی از بار استرس شما کم شود. البته اجرای این حرکات در صف و حالت ایستاده پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است هنگامی که در موقعیت‌های دیگری بودید آن را امتحان کنید!

مثلا فرض کنید منتظر دوستی در یک کافه نشسته‌اید و این انتظار اصلا برای شما جذاب نیست و به شما استرس می‌دهد. کافی است در همان حالت، خودتان را با فکر یک لحظه خوب مشغول کنید. این فکر حتی می‌تواند یک فکر نشات گرفته از تخیلات شما باشد، مثلا سفر به جایی ناشناخته. این فکر حتی می‌تواند مرور خاطرات دوست داشتنی شما نیز باشد، خاطراتی که در کودکی برایتان شکل گرفته و یا لحظات خوشایندی در آن لحظات برایتان رقم خورده است.

یکی دیگر از راهکارهای ذهنی برای از بین بردن استرس، متوقف کردن افکار استرس زاست. در برخی مواقع ممکن است پرت کردن حواس یا مرور لحظاتی خوش برای برطرف کردن استرس کافی نبوده و به راهکاری قوی‌تر نیاز باشد. در این مواقع بهتر است فکر کردن خود را متوقف کنید و به موضوعی که سبب استرس شما می‌شود فکر نکنید!

با تکنیک متوقف کردن افکار، شما نه تنها می‌توانید افکار منفی را از خود دور کنید بلکه می‌توانید این افکار را در ذهن خود ضعیف کرده و احتمال برگشت آن به ذهن خود را نیز کم کنید.

در این تکنیک ابتدا باید بدانید که افکار استرس زا، یک افکار ناخواسته است و شما به صورت ناگهانی بر اثر برخی موضوعات دچار استرس می‌شوید یعنی ابتدا باید بتوانید این افکار را بشناسید. بعد از آنکه در موقعیتی قرار گرفتید که افکاری استرس زا به سراغتان آمد، بدون هیچ مقدمه‌ای به این افکار، ایست بدهید! تصور کنید که در ذهن شما یک مامور راهنمایی رانندگی وجود دارد که با دیدن افکار استرس‌زا، با اجازه شما به این افکار ایست می‌دهد و شما هم می‌توانید با داد زدن کلمه ایست در دل خود، او را از وجود افکار استرس‌زا آگاه کنید! شما شاید حتی به این نیاز داشته باشید که چندین بار با صدای بلند در دل خود، بلند واژه ایست را فریاد بزنید تا این مامور متوجه افکار استرس‌زا شود!

برای متوقف کردن افکار استرس‌زا همچنین می‌توانید از یک بند (کش) که به مچ دست خود بسته‌اید کمک بگیرید به صورتی که هرگاه افکار استرس زا به ذهن شما آمد، با کشیدن این بند یا حرکت دادن آن، ادامه دادن به افکار استرس زا را متوقف کنید. (این حرکت بسیار به شما جواب میدهد. به امتحانش می ارزد.)

بعد از آن که این افکار را متوقف کردید، به دنبال یک جایزه برای خود باشید! این جایزه می‌تواند یک نوشیدنی یا خوراکی باشد و یا تصور یک لحظه خوش در کنار افراد مورد علاقه.

به پایان بخش چهارم رسیدیم. در دو بخش آخر شما را با مدل‌هایی ذهنی برای مقابله با استرس آشنا کردم و سعی نمودم تا این مدل‌ها را به صورتی عملی برایتان شرح دهم. در بخش بعدی شما را با فعالیت‌هایی فیزیکی آشنا می‌کنم که می‌تواند در حالت‌های استرس‌زا سبب کاهش استرس شما شود.

شما همراهان عزیز می توانید مطالب کاربردی در حوزه روانشناسی ورزشی را در کانال روانشناسی ورزشی به آدرس spbarzegar@ دنبال کنید.

دیدگاه ها