نظم را به زندگی خود برگردانید

استرس و راههای مقابله با آن

بخش هفتم-  نظم را به زندگی خود بازگردانید

در بخش قبلی با نحوه تنفس درست برای کاهش استرس آشنا شدید و در بخشهای قبلی نیز روش‌هایی ذهنی برای مقابله با استرس را فرا گرفتید. با ترکیب این راهکارها می‌توانید تا اندازه بسیار زیادی در زمان‌هایی که با استرس مواجه می‌شوید، با آن مقابله کنید و از شدت استرس در لحظه خود بکاهید. اما در برخی مواقع می‌توان با انجام راهکارهایی از قبیل رعایت نظم از ایجاد استرس در آینده جلوگیری کرد.

کافی است لحظه ای را تصور کنید که در یک نیمه شب سرد از خانه دوستتان به خانه خود بر می‌گردید و فردا صبح نیز قرار است به مسافرت بروید اما هنگام باز کردن در خانه متوجه می‌شوید که کلید را در خانه خودتان جا گذاشته بودید. اینجاست که استرس بالقوه‌ای به شما وارد می‌شود چرا که در این لحظه احتمالا کار خاصی جز شکستن شیشه پنجره پیش رو ندارید و دردسرهایی دیگر نیز همراه آن خواهد آمد. داشتن نظم و به همراه بردن کلید شاید سبب می‌شد که هیچ گاه این استرس را لمس نکنید.

معمولا دلایل بی‌نظمی گوناگون است: وقت به اندازه کافی ندارید، فضای خانه‌تان به اندازه کافی بزرگ نیست و یا در زندگی روابط پیچیده‌ای دارید. اما آنچه که مهم است این است که باید برای تجربه استرس کمتر در زندگی، بی‌نظمی را به هر صورت کنار گذاشته و به منظم شدن روی بیاورید.

هنگامی که قصد انجام کاری را می‌کنید، تنها فکر کردن به انجام و پایان آن مهم نیست بلکه باید تمامی جوانب کار را بسنجید. مثلا باید با برنامه‌ریزی پیش بروید چرا که با برنامه‌ریزی برای رسیدن به هدفتان، احتمالا وقت بیشتری برای دیگر کارها خواهید داشت و از گرفتن استرس رهایی پیدا می‌کنید.

اگر بی نظمی در اتاق یا خانه شما را اذیت می‌کند و به دنبال منظم کردن آن هستید، بهتر است کار منظم کردن را به چند بخش کوچکتر تقسیم کنید و با منظم کردن این بخش‌های کوچک، نظم را به خانه یا اتاق خود بیاورید. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این قبیل کارها وجود دارد، تلاش کردن برای انجام کار و اهتمام ورزیدن به آن است مثلا اینکه وقتی یک بخش کوچک از اتاق یا خانه را تمیز کردید، تنبلی نکنید و به تمیز کردن و منظم کردن اتاق ادامه بدهید. این ادامه دادن و پشت کار داشتن یکی از خصلت‌های خوب افراد منظم است.

حتما در هنگام تمیز کردن یا منظم کردن اتاق به وسایلی بر می‌خورید که پیش از این تهیه کرده‌اید و اکنون برای شما قابل استفاده نیستند و یا شما به ندرت از آن ها استفاده می‌کنید، هیچ وقت این وسایل را به این دلیل که شاید روزی به آن‌ها احتیاج داشته باشم، نگاه‌داری نکنید و آن ها را از محل سکونت خود خارج کنید. این وسایل احتمالا هیچ گاه مورد استفاده شما قرار نخواهند گرفت و نگه‌داری آن ها نیز جز دردسر ایجاد بی‌نظمی، سود دیگری برایتان نخواهد داشت! در واقع در اینجور مواقع باید این تفکر را داشته باشید که اگر با چنین وسیله‌ای روبرو شدید، باید تصمیم بگیرید که آن را دور بیندازید مگر اینکه تعریف مشخصی برای استفاده از آن داشته باشید. برای شنیدن ادامه این بخش با من همراه باشید.

شما همراهان عزیز می توانید مطالب کاربردی در حوزه روانشناسی ورزشی را در کانال تلگرامی روانشناسی ورزشی به آدرس spbarzegar@ دنبال کنید.

دیدگاه ها