ادامه مبحث “نظم را به زندگی خود برگردانید”

استرس و راههای مقابله با آن

بخش هشتم- ادامه مبحث نظم را به زندگی خود بازگردانید

برخی مواقع شما با اینکه از اشیای خاصی خوشتان می‌آید و برایتان با ارزش هستند اما به برخی دلایل نمی‌توانید آن ها را نگه دارید. مثلا برخی مواقع نقاشی‌های کودک شما، ارزش فراوانی برای شما دارد اما نگه‌داری همه نقاشی‌های کودکتان امکان‌پذیر نیست. در این مواقع بهتر است برخی از نقاشی‌های کودک خود را انتخاب کرده و بقیه را دور بریزید. اگر هنگام دور ریختن این نقاشی‌ها عذاب وجدان خواهید گرفت، خیلی ساده می‌توانید از این نقاشی‌ها عکس برداری کنید و یا آن ها را اسکن کرده و در کامپیوتر خود نگهداری کنید تا فضایی فیزیکی را به خود اختصاص ندهند. این توصیه حتی برای اشیایی دیگر نیز قابل تعمیم است که ارزشی معنوی برایتان دارند اما نمی‌توانید آن‌ها را همچنان در اتاق یا خانه خود نگاه دارید.

در برخی مواقع البته باید تمامی کاغذهایی که در اتاقتان وجود دارد را نگه دارید. در این مواقع بهتر است این کاغذها را طبقه‌بندی کنید. مثلا این کاغذها می‌توانند اسناد بانکی، فیش آب و برق، برگه‌های درسی و یا سند ملکی باشند. در این مواقع بهتر است از یک‌جا قراردادن این کاغذها خودداری کرده و همواره این نکته را به یاد داشته باشید که این کاغذها باید با توجه به اهمیت‌شان طبقه بندی شوند.

برخی از این اسناد کاغذی، اسنادی مهم هستند مانند شناسنامه، پاسپورت، اسناد ملکی و اسنادی از این دست. این اسناد باید در جاهایی امن نگاهداری شوند که هم همیشه در دسترس شما باشد و هم افراد دیگر نتوانند به آن‌ها به آسانی دسترسی داشته باشند.

شاید بهترین پیشنهاد برای طبقه بندی کاغذها، استفاده از چهار سبد برای طبقه بندی است:

سبد اول: کاغذهای انجام دادنی که باید به آن‌ها رسیدگی شود

سبد دوم: کاغذها یا قبض‌های پرداختنی

سبد سوم: سبد فایل‌بندی

سبد چهارم: سبد خواندنی

درباره مکان این سبدها نیز باید گفت که سبد انجام دادنی را روی سبد پرداختنی و در روی میز خود بگذارید. سبد فایل بندی را در زیر میز و به دور از کاغذهایی که نیاز دارید بگذارید و سبد خواندنی را در بخش دیگری از اتاق بگذارید که هرگاه فرصتی برای مطالعه آن‌ها پیش آمد، بتوانید آن‌ها را مطالعه کنید.

در پایان این بخش قرار داریم اما پیش از آنکه این بخش را به پایان ببریم، توصیه‌ای دیگر برایتان دارم که بی‌شک می‌تواند پس از منظم شدن به کارتان بیاید. همواره سعی کنید کمتر از نیازتان خرید کنید تا هرج و مرج نگهداری وسایل اضافی, بار دیگر به زندگی شما باز نگردد. هر وقت خواستید که خریدی را انجام دهید همواره از خود بپرسید آیا واقعا به این وسیله احتیاج دارم یا عملکرد این وسیله برای من مشخص است یا خیر. پاسخ به این سوال‌ها تا حدود بسیار زیادی می‌تواند خیال شما را از خریدن وسیله جدید راحت کند.

در بخش بعدی به راهکارهایی برای یافتن وقت بیشتر در زندگی روزمره خواهیم پرداخت.

شما همراهان عزیز می توانید مطالب کاربردی در حوزه روانشناسی ورزشی را در کانال تلگرامی  تخصصی روانشناسی ورزشی به آدرس spbarzegar@ دنبال کنید.

دیدگاه ها