تمرکز

تمرکز؛  چجوری حواسمون توی بازی باشه.

به نظر شما تمرکز چطور میتونه به ورزشکاران در زمانی که در یک مسابقه حساس از تیم مقابل و یا بازیکن حریف عقب هستند کمک کنه؟ من صحبتم با ورزشکاراست. همه شما ورزشکاران زمانی که در یک مسابقه عقب هستین دو گزینه دارین:

الف: میتونین روی نتیجه مسابقه تمرکز کنین و ترس از باختن داشته باشین. این نوع تفکر ممکنه براتون اومد نیومد داشته باشه و بزودی تبدیل به کسی بشین که داره همه چیزشو از دست میده. شما شروع میکنین به نشخوارکردن افکار منفی و به خودتون هیچ فرصت دیگه ای برا بازگشت به مسابقه نمیدین. شما احساس اضطراب, دستپاچگی و یا شکست میکنین, در حالیکه هنوز بازی تموم نشده.

ب: یا میتونین تمرکز کنین برروی همین کاری که الان میخواین انجامش بدین.که این نوع طرز فکر, شمارو غرق در کار الانتون میکنه. فکرکردن در مورد کار الانتون باعث میشه که ذهنتون از فکر شکست و یا نتیجه بازی دور بشه.در اینجا یک رویکرد وجود داره و اونم اینه: این پرتاب یا این ضربه مهمترین پرتاب یا ضربه این مسابقه است و من باید ۱۰۰ % توجهم به این باشه.”

تمرکز بر روی همین کاری که در حال انجامش هستین, بهتون این فرصتو میده که در یک لحظه به بازی برگردین.

خداوند ذهن ما رو طوری آفریده که در آن واحد فقط میتونیم روی یک چیز تمرکز داشته باشیم ولی میتونیم همزمان از چند چیز آگاهی داشته باشیم. آگاهی خیلی پایین تر از تمرکزه. هرچی تمرکز روی یک مکان, یک هدف, یک نفر یا یک موضوع بیشتر بشه, کناره ها یا بقیه حذف و اوت میشن. وقتی ورزشکاری در حین مسابقه که باید تمرکزش روی اجرای دقیق تکنیکهاش باشه ولی حواسش به اینه که مربیش به بازیکن دیگه چی میگه, یا حواسش به تماشاچیانه, طبیعیه که نمیتونه تمرکز درستی روی کارش داشته باشه و عملکردش پایین میاد. هیچ ورزشکاری برای باختن به زمین مسابقه نمیره. همه میخوان که برنده بشن ولی اینکه چه موقع به بردن و باختن فکر کنن یه مساله است. بهترین تمرکز اینه که به اجرای درست تکنیک ها پرداخته بشه. میخوام یه مثالی بزنم تا این موضوع براتون بیشتر روشن شه.

مایکل جردن” اعجوبه بسکتبال آمریکا را همه شما میشناسین. جردن میگفت: “من قبل از مسابقه اصلا به نتیجه فکر نمیکنم, جوک میگم, موزیک گوش میکنم و با دوستانم میگم و میخندم. ۳ دقیقه قبل از مسابقه سکوت میکنم و از خودم میخواهم که در مسابقه امروز باید چکار کنم؟ در حین مسابقه هم فقط به این فکر میکنم که چطور تکنیکم رو اجرا کنم.” مایکل جردن ۵ بار قهرمان NBA شده و ۳ بار هم باارزشترین بازیکن (MVP). تنها بازیکن لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکاست که در یک فصل هم بهترین مدافع و هم بهترین مهاجم شده. قهرمان المپیک شده و ۳ سال پردرآمدترین ورزشکار جهان شد. یعنی این ورزشکار تمامی موفقیتها رو بدست آورده. از او می پرسند: “چرا با وجود اینهمه افتخار بازهم تمرین میکنی؟” در جواب گفت: “من هر روزی که میخوام بیام سالن بسکتبال, توی مسیر به این فکر میکنم که: امروز کی میخواد جلوی من بایسته؟ امروز قراره کی منو دفاع کنه؟ چون هرکی بخواد مشهور بشه احتمالا به مربیش میگه من میخواهم جردن رو ببندم. من تمام بازیهام با همون یه نفره. من فقط می خواهم همون یه نفر رو شکست بدم.”

شاید هیچکی جرات نکنه جلوی جردن بازی کنه و اونو دفاع کنه اما جردن به خاطر اون یه نفر تمرین میکنه. این افکار راجع به نتیجه صحبت نمیکنه. مایکل جردن هم به نتیجه فکر نکرد و بازی یک به یک رو برد و اعجوبه شد.

شما هم میتونید مثل همه قهرمانای بزرگ دنیا فکر کنید و راه اونها رو توی ورزش تون پی بگیرید. برای همین میخوام که به نکات ذیل توجه کنید و در تمرینات و مسابقات از این نکات استفاده کنید. من راههای قهرمان شدنو بهتون نشون میدم.

۱-تو باید باور داشته باشی که میتونی. اعتماد کنی به توانایی هات که این کلید موفقیت توست.

۲- تو در یک زمان باید یک حرکت خوب داشته باشی. بیخود و بی جهت برای زدن ضربه های بلندتر و بیشتر تلاش نکن. برای داشتن تمرکز, اول باید کارهای کوچیکی رو انجام بدی.

۳-تهاجمی بازی کن. تنها راهی که باعث شده تو الان توی مسابقه بمونی اینه که برای بردن و پیروزی تلاش کنی. برو برای بدست آوردنش……. چی از دست میدی اگه ببازی؟؟

۴-   متمرکز بمون روی تصویر مثبتی که توی ذهنت داری.

۵-   به خودت بگو : مبارزه رو ادامه بده تا آخرین لحظه.

۶-   به خودت بگو: بجنگ . هنوز بازی تموم نشده. پرتاب من اینه. ضربه من اینه.

 

دیدگاه ها