خاطرات آخرین روز قبل از اعزام به مسابقات آسیایی پاکستان


یکشنبه 3 اسفندماه 1393

ساعت 11 صبح آخرین تمرین تیم ملی بیسبال در اصفهان به پایان رسید و بازیکنان برای جمع آوری وسایل و دوش گرفتن و آماده شدن برای اعزام به تهران فقط یک ساعت فرصت داشتند. فرصت کم بود اما شب قبل "توما" سرمربی تیم همه این چیزها رو برنامه ریزی کرده و دوش گرفتن هم نوبتی شده بود. طبق برنامه همه بازیکنان آماده شدند و حول و حوش ساعت یک بود که  همه سوار اتوبوس شدند که راهی تهران و فرودگاه امام شوند, جز من و علی شوکتی که قرار شد یه جور دیگه بریم فرودگاه. من با ماشین خودم اومده بودم اصفهان و می بایست با همین برگردم. البته این موضوع برای کاشف رانا و توما , سرپرست و سرمربی تیم یخورده نگران کننده بود. اونها نگران خستگی و یا حوادث معمول در جاده بودند که ممکن است برای هر راننده ای اتفاق بیفته. برای همین علی شوکتی که بعنوان داور به مسابقات اعزام میشد همراه من اومد و اینطوری خیال همه ما راحت شد. با شوکتی راهی تهران شدیم. تا دلیجان همراه اتوبوس تیم بودیم تا اینکه نزدیک قم سرعتمونو بیشتر کردیم و از یه راه فرعی رفتیم قم. شوکتی رفت خونشون و یکسری کار داشت که البته یخورده معطل شدیم و تا راه بیفتیم سمت فرودگاه طبیعتا دیر شده بود. یادم هست که تو اتوبان قم-تهران با سرعت 150 کیلومتر بر ساعت سرعت داشتیم که به موقع برسیم فرودگاه. وقتی وارد فرودگاه امام شدیم علی ساکشو گرفت و رفت داخل سالن.من تا برم تو پارکینگ و یه جا پیدا کنم کلی دیر شد. کاشف, نیما باقری و صفاییان از نگرانی هی به من زنگ می زدند. بالاخره ماشینو پارک کردم و رفتم داخل سالن. شوکتی منتظر من بود. باهم وارد گیت پلیس شدیم و از اونجایی که گرمکن های تیم ملی تنمون بود بهشون گفتیم که با تیم ملی هستیم و رفتیم داخل. بچه ها همه ساکاشونو تحویل داده بودند و گیت داشت بسته میشد. لحظات آخر رسیدیم و ما هم ساکامونو دقیقا 45 دقیقه ساعت قبل از پرواز تحویل دادیم. با بچه ها وارد سالن انتظار شدیم و ساعت 9 شب به وقت ایران سوار هواپیمای اماراتی شدیم و رفتیم سمت دوبی. من و سعید باطنی کنار هم نشسته بودیم. ساعت 12:30 به وقت دوبی رسیدیم فرودگاه دبی. تا ساعت 3 که پرواز داشتیم به سمت پاکستان حول و حول دوساعتی فرصت بود که با تقسیم بندی بچه ها به گروههای چند نفره دوری توی فروشگاههای فرودگاه زدیم. من و پیام صدری(مربی تیم), دکتر رفیعی(مربی بدنساز) و علی شوکتی باهم بودیم. یکی از اتفاقات مثبتی که در این اعزام افتاد همراهی آقای بابایی از روابط عمومی انجمن بیس بال و سافتبال با ما بود که در همه حال از بازیکنان عکس و فیلم تهیه می کرد و بلافاصله در سایت انجمن اطلاع رسانی می کرد که این موضوع در نوع خودش قالب تقدیر بود.


خاطرات آخرین روز قبل از اعزام به مسابقات آسیایی پاکستان

تیم ملی بیسبال در فرودگاه امام قبل از اعزام به پاکستان

 

 

 

 

برنامه روز یکشنبه
ادامه

اردوی آخر متصل به اعزام تیم ملی بیسبال


آخرین اردوی متصل به اعزام تیم ملی بیسبال در اصفهان برگزار شد
 
 
به گزارش سایت پیچر آخرین مرحله اردوی تیم ملی بیس بال ایران برای اعزام به مسابقات قهرمانی غرب آسیا از 29 بهمن لغایت 3 اسفند ماه در اصفهان برگزار شد.در این اردو تیم ملی بیس بال ایران یک بازی دوستانه با تیم بیس بال استان قم انجام داد. خوابگاه تیم ملی در دانشگاه الزهرا اصفهان بود. دو روز اول هوا خوب بود و در زمین چمن طبیعی تمرینات انجام شد. اما شب سوم هوا بارانی و برفی شد وبخاطر بارش برف امکان تمرین درست و حسابی بابت نداشتن زمین تمرین از تیم ملی گرفته شد که به ناچار در زمین چمن مصنوعی دانشگاه که به اندازه زمین فوتسال بود تمرین کردیم. در این اردو یونیفرم ملی بازیکنان توسط سرپرست تیم آقای کاشف رانا به آنان تحویل شد. همچنین آقای ساکت مدیرعامل سابق باشگاه سپاهان در تمرین تیم حاضر شدند و ضمن دادن روحیه به بازیکنان, قول اهدای پاداش پس از کسب عنوان قهرمانی یا نایب قهرمانی را به بازیکنان داد. در شب آخر اردو نیز اعضای تیم ملی میهمان آقای ساکت در رستوران سنتی شهروز بودند. تیم ملی بیس بال روز یکشنبه 3 اسفند ماه اصفهان را به مقصد فرودگاه امام تهران ترک کرد.

اردوی آخر متصل به اعزام تیم ملی بیسبال

 

ادامه

18 نفر نهایی برای اعزام به پاکستان مشخص شدند

گزارشی اجمالی از سومین مرحله اردوی تیم ملی بیسبال در بوشهر
 
 سومین مرحله از اردوهای آماده سازی تیم ملی بیس بال ایران برای شرکت در مسابقات غرب آسیا در بوشهر به اتمام رسید.
به گزارش سایت پیچر, سومین مرحله اردوی تیم ملی بیس بال ایران با معرفی نفرات منتخب به کار خود پایان داد. این اردو که از 9 لغایت 14 بهمن ماه در بوشهر برگزار شد مثل همه اردوها و دیگر مسابقات بیس بال در زمین چمن نادری بوشهر انجام شد. زمین چمنی که اگر مسئولین شهر و استان بوشهر در خصوص نگهداری و تامین آن همتی نکنند تا 3 سال آینده به یک زمین خاکی همچون زمین فوتبال ساحلی تبدیل خواهد شد.
این اردو زیر نظر سرمربی ژاپنی تیم «توما ایروکاوا» و دستیارانش پیام صدری و علی امامزاده جریان داشت. توما با زیرکی خاص خود همه مسائل را زیر نظر داشت و پیوسته مسائل را با مربیان, از جمله مربی بدنساز تیم آقای دکتر رفیعی رصد و بررسی می کرد. صبحها از ساعت 8 تا 12:30 و بعدازظهرها از ساعت 14 لغایت 17:30 زمان انجام تمرینات تیم بود بطوریکه کسی بیکار نبود و همه درگیر تمرینات تخصصی خود بودند. آرامش, همدلی و صمیمت حاکم بر فضای اردو و نیز ذهن آرام و بدون دغدغه بازیکنان جهت رفع اشتباهات فنی بدون توجه به انتخاب و یا عدم انتخاب در لیست نهایی, از بارزترین مولفه های این اردو بوده است. سعید موحدیان سرپرست اردو هم با عملکرد خود نشان داد که ظرفیتهای خوبی در بیس بال برای سالهای آتی وجود دارد. البته بیان اینها به منزله عدم وجود مشکل نیست. هرچند انتظار همه بازیکنان این بود که می بایست اردوی سوم که به لحاظ تعداد بازیکنان و کیفیت فنی با اردوهای دوم و اول تفاوت می کرد در نحوه خدمات دهی و مسائل رفاهی نیز متفاوت باشد. امید که در اردوی چهارم وابسته به اعزام این تفاوتها کمتر شود.
اما از آنجایی که در همه امورات درصدی از مشکلات به عللی خاص وجود دارد می توان از این مشکلات به عللی چشم پوشی کرد اما باید متذکر شد که باید به سمت بهتر شدن در همه زمینه ها حرکت کرد.
در آخرین شب اردو طبق روال هرشب بازیکنان در اتاق جلسات حضور یافتند و توما ضن معرفی نفرات منتخب جهت اعزام به پاکستان به معرفی کادر اجرایی تیم نیز پرداخت که در ذیل آمده است. هچنین توما به نفرات منتخب یک عدد دستکش میزانو و دو عدد مچ بند با برند مربوطه اهدا کرد. اردوی بعدی تیم ملی به مدت 4 روز قبل از اعزام به پاکستان برگزار می گردد.
مسابقات قهرمانی بیس بال غرب آسیا از 3 تا 10 اسفندماه در اسلام آباد پاکستان برگزار می گردد.
اسامی نفرات نهایی شده:
پیچر:
1-رجبعلی برزگر  سمنان
2- محمد صفدری  قم
3- ایمان خلیق    گیلان
4- جلال چنگیزی   سمنان
5- احمد درایش    اصفهان
6- کاوه چاه بجاری   بوشهر
کچر:
1- نیما وقاری   تهران
2- سعید باطنی   اصفهان
اینفیلد:
1- کیوان رانا  تهران
2- یاسین شریفی  بوشهر
3- حسام عارف زاده   بوشهر
4- یاسر صدیقی    کیش
5- مجید محمدی   قم
6- حامد خیایانی   خراسان رضوی
اوتفیلد:
1- جلیل چنگیزی  سمنان
2- بابک مهیمنی   بوشهر
3- مجید پاشوی   قم
4- نیما باقری نیا   تهران
 
کمک مربی تیم : پیام صدری
مربی بدنساز: دکتر رفیعی
کاپیتان نخست: کیوان رانا
کاپیتان دوم: بابک مهیمنی
کاپیتان سوم: نیا باقری نیا
 هماهنگ کننده و رابط تیم: یاسر صدیقی
 
 

18 نفر نهایی برای اعزام به پاکستان مشخص شدند

 


ادامه

سومین مرحله اردوی تیم ملی بیس بال ایران در بوشهر

اردوی سوم و نهایی تیم ملی بیس بال برای اعزام به پاکستان
 
 
سومین و آخرین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی بیس بال بزرگسالان ایران برای شرکت در مسابقات غرب آسیا در بوشهر برگزار می گردد.
به گزارش سایت پیچر سومین و آخرین مرحله اردوی تیم ملی بیس بال ایران جهت شرکت در مسابقات غرب آسیا از 9 تا 15 بهمن ماه در بوشهر برگزار می گردد. «توما ایروکاوا» سرمربی ژاپنی تیم ملی که برای تعطیلات سال نو میلادی به ژاپن برگشته بود روز 5 بهمن به ایران آمده تا در روزهای باقیمانده تا شروع مسابقات آسیایی در کنار تیم ملی باشد. گفته می شود که در این اردو بازیکنان تمرینات و هماهنگی های نهایی را جهت اعزام به مسابقات خواهند داشت. شنیده ها حاکی است برخی از بازیکنان من جمله جلال چنگیزی , کیوان رانا و ... در این اردو حضور نخواهند یافت.(این خبربصورت 100درصد موثق نیست)
بازیکنان می بایست مدارکی نظیر پاسپورت و شناسنامه و عکس و ... را در بدو ورود به بوشهر به سرپرست تیم تحویل دهند.
مسابقات قهرمانی غرب آسیا از 3 تا 10 اسفند ماه در اسلام آباد پاکستان برگزار می گردد و از آنجایی که شورای برون مرزی وزارت ورزش با این اعزام موافقت کرده تیم ملی 3 اسفند ماه از تهران به مقصد اسلام آباد پرواز خواهد کرد.
خبرهایی از پاکستان به گوش میرسد که تاکنون تیم ملی سریلانکا اعلام حضور نکرده و این موضوع شانس ایران را جهت کسب عنوان دومی مسابقات و صعود به مرحله بعدی و رویارویی با کشورهای شرق آسیا را افزایش خواهد داد.
 به امید موفقیت تیم ملی در مسابقات پیش رو.

 

ادامه

آیین نامه سازمان لیگ بیس بال ایران-قسمت سوم

قسمت سوم
 
9-7- هرگاه باشگاه و بازیکن و یا کادر فنی به وظایف خود ناشی از مفاد قرارداد عمل ننمایند با اعلام گزارش یکی از طرفین به سازمان لیگ بیس بال, مراتب در کمیته انضباطی انجمن بیس بال و سافتبال مورد رسیدگی قرار می گیرد و کمیته مذکور می تواند نسبت به محرومیت بازیکن و یا باشگاه و یا کادر فنی تصمیم مقتضی را اتخاذ نماید.

10-7- هیچ بازیکن تحت قراردادی, حق ندارد بدون مجوز کتبی باشگاهش با یک باشگاه دیگر وارد مذاکره شود. حتی اگر این مذاکره به صورت غیرمستقیم و توسط نماینده بازیکن صورت پذیرد. در صورت اثبات چنین حالتی, بازیکن از طرف سازمان لیگ به کمیته انضباطی معرفی و مشمول جریمه نقدی و محرومیت خواهد شد.

11-7- بازیکن دارای قرارداد که قصد تغییر باشگاه خود در پایان فصل را دارد باید پس از پایان مدت آن, در بدو امر با باشگاه خود مراجعه کرده و تقاضای اخذ رضایت نامه برای منتقل شدن به باشگاه دیگر را بنماید و رضایت نامه انتقال از باشگاه را در دست داشته باشد.همچنین مسئول باشگاه موظف است در صورتیکه بازیکن تعهدی نسبت به باشگاه ندارد رضایت نامه را به او بدهد.در غیر اینصورت بازیکن باید فورا به سازمان لیگ گزارش کتبی ارائه دهد..

12-7- چنانچه بازیکنی قبل از سپری شدن مدت قرارداد قصد جابجایی از باشگاه را داشته باشد باید اعتراض کتبی خود را همراه با مدارک معتبر مانند آنکه باشگاه به تعهدات خود نسبت به بازیکن عمل نکرده است به سازمان لیگ ارسال نماید.سازمان لیگ نسبت به بررسی و اتخاذ تصمیم مطابق مقررات مربوطه اقدام خواهد نمود.

13-7- چنانچه باشگاه نسبت به بازیکنی که به تعهدات خود با باشگاه عمل نکرده است(مثلا در تمرینات یا مسابقات تیم را همراهی نکرده است) قبل از سپری شدن مدت قرارداد قصد فسخ قرارداد با بازیکن را دارد باید مراتب را کتبا به همراه با مدارک معتبر به سازمان لیگ ارائه نماید.سازمان لیگ بایستی طبق مقررات موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

14-7- سازمان لیگ با هماهنگی کمیته انضباطی انجمن بر طبق آیین نامه می بایست در اسرع وقت اعلام رای نماید.

ماده 8: آیین نامه انضباطی

1-8- آیین نامه انضباطی انجمن بیس بال و سافتبال ایران در جهت حفظ نظم و انضباط در برگزاری هرچه بهتر و سالمتر مسابقات, ایجاد رقابت سالم و رعایت مقررات, موازین اخلاقی و منش ورزشی و ایجاد مجیطی سالم در ورزش بیس بال می باشد و کلیه موارد آن منطبق با قوانین فدراسیون بین المللی بیس بال و انجمن بیس بال و سافتبال جمهوری اسلامی ایران می باشد.

2-8- زمان پیش از بازی به زمان حد فاصل ورود تیمها به زمین مسابقه و بیان کلمه پلی بال (play ball) توسط سرداور مسابقه می باشد.

3-8- زمان مسابقه به موقعی گفته می شود که سرداور مسابقه را شروع و به پایان می برد.

4-8- زمان پس از بازی به زمان حدفاصل اعلام پایان بازی توسط سرداور تا ترک زمین از سوی تی مها می باشد.

5-8- مقامات رسمی به هر شخصی غیر از بازیکنان که در برگزاری مسابقه (اجرایی, ورزشی و غیره) نقش دارند, اطلاق می شود.

بند 28: ارکان کمیته انضباطی

 1-28-محل تشکیل کمیته انضباطی , انجمن بیس بال و سافتبال خواهد بود و ارکان کمیته عبارتند از:

2-28- رئیس یا دبیر انجمن بیس بال و سافتبال

3-28- رئیس سازمان لیگ

4-28- رئیس کمیته داوران

5-28- رئیس کمیته انضباطی

6-28- یک کارشناس بیس بال بر حسب موضوع از کمیته های انجمن

7-28- یک نماینده از فدراسیون انجمنهای ورزشی

8-28- جلسات کمیته انضباطی با حضور حداقل 3 عضو تشکیل خواهد شد و رای با اکثریت آرا خواهد بود. به شرط آنکه نظر رئیس کمیته انضباطی با اکثریت باشد.

9-28- کمیته انضباطی مکلف است حداکثر 10 روز پس از اعلام شکایت یا گزارش نسبت به موضوع مطروح اتخاذ تصمیم نهایی نماید.

10-28- تعطیلات رسمی جزء روزهای قابل اعتراض محسوب نمی گردد.

11-28- هزینه بررسی شکایات در کمیته انضباطی برای همه اعم از بازیکنان, مربیان, کادر فنی, مدیران و سرپرستان به میزان 000/500 ریال می باشد.

12-28- همزمان با تسللیم شکواییه هزینه مرتبط نیز بایستی به حساب انجمن واریز شود. در غیر اینصورت شکایت قابل بررسی نیست.

13-28- رسیدگی به گزارش های مقامات رسمی فدراسیون و یا هیئت ها مشمول پرداخت هزینه نمی باشد.

14-28- هزینه های دریافتی قابل استرداد نیست.

15-28- رسیدگی در کمیته انضباطی با حضور متخلف, شاکی یا افراد مطلع انجام می شود. در صورت کفایت دلایل, موضوع رسیدگی و اتخاذ تصمیم بدون حضور طرفین شکایت در جلسه کمیته انجام خواهد شد.

بند 29: تخلفات

1-29- در صورت ارتکاب تخلف و خطاهای مشروحه ذیل توسط مدیران, سرپرستان, بازیکنان و مربیان پس از گزارش عوامل اجرایی مسابقات, کمیته انضباطی تصمیم گیری می کند.

-رفتار غیر ورزشی

- اعتراض به تصمیم داوران با گفتار, کردار و حرکات

- نقض مکرر قوانین بازی

- ورود به داخل زمین مسابقه بدون اجازه سرداور

- ترک عمدی زمین مسابقه بدون اجازه سرداور

- بی احترامی به تیم مقابل یا عوامل اجرایی مسابقات

- جنجال در مسابقات

- پرخاش یا توهین و درگیری با تماشاگران

- استفاده از مواد نیروزا

- مصاحبه با رسانه ها علیه مسئولین انجمن و سازمان لیگ

- انجام هرگونه رفتار غیر ورزشی و توهین آمیز در محل انجمن بیس بال و سافتبال

- توهین و یا اقدام به زدن داوران و دیگر عوامل مرتبط با مسابقه

- هر گونه نشر اکاذیب و مطالب موهن و غیر واقع و نیز تحریک آمیز در رسانه های گروهی و وسایل ارتباط جمعی علیه داوران, مسئولین کمیته ها و یا هیئت ها و یا سایر دست اندرکاران بیس بال کشور.

- تحریک دیگران به خشونت علیه عوامل اجرایی مسابقه

- دخالت در امر داوری

- تغییر شماره پیراهن در طول مسابقات و یا در یک مسابقه بدون اجازه سازمان لیگ و نماینده ناظر انجمن.

- پیشنهاد خلاف به یکی از مسئولین برگزاری مسابقات برای ترک تمام و یا قسمتی از وظایف محوله و انجام عمل غیرقانونی.

- ارائه مدارک جعلی و یا هر نوع مدارک دیگر خلاف واقع سرپرستان, مربیان, بازیکنان, و سایر عوامل تیم.

- استفاده از بازیکن غیر مجاز.

بند 30: تنبیهات

1-30-  برای تیمها, متناسب با تخلف, تنبیهات ذیل اعمال خواهد شد:

-معلق کردن تا تعیین تکلیف

- توبیخ کتبی با درج در پرونده

- جریمه نقدی تا سقف 000/000/20 ریال

- تعلیق فعالیتهای رسمی مرتبط با انجمن

- پیشنهاد ابطال کارت مربیگری به شورای انضباطی فدراسیون انجمنهای ورزشی و در نهایت به وزارت ورزش و جوانان

- کاهش امتیاز

- بازنده نمودن با نتیجه 9 بر صفر (باخت فنی)

- محروم نمودن از انجام مسابقه

- الزام به برگزاری مسابقه در شهر یا استان دیگر

- محروم و حذف از مسابقات

- الزام به اعاده پاداش( نقدی, مدال, جام)

- تکرار مسابقه

2-30- برای افراد متناسب با تخلف, تنبیهات ذیل اعمال خواهد شد:

-جریمه نقدی تا سقف 000/000/5 ریال

- تذکر

- محرومیت از شرکت در تعداد معینی از مسابقه یا دوره ای مشخص و یا محرومیت دائم

- محرومیت از ورود به زمین مسابقات

- محرومیت و جلوگیری از هرگونه فعالیت رسمی مرتبط با انجمن

- الزام به استرداد پاداش (وجه نقد, جام و مدال)

- محرومیت از ورود و یا نشستن روی نیمکت ذخیره ها

توضیح: چنانچه بازیکن یا بازیکنانی از طرف کمیته انضباطی برای یک فصل محروم شوند باشگاه مربوطه مجاز است خارج از زمان نقل و انتقالات به جای بازیکن محروم , یک بازیکن آزاد اختیار نماید و قراردادش با بازیکن محروم یکطرفه لغو و بعد از حکم محرومیت, باشگاه  هیچگونه تعهدی نسبت به بازیکن محروم ندارد.

3-30- تماشاگران متخلف: بی انضباطی, عدم رعایت مقررات در داخل و یا خارج از زمین مسابقه(قبل و بعد از برگزاری مسابقه) توسط تماشاگران, هجوم و یا سعی آنها برای ورود به زمین, پرتاب ترقه و مواد آتش زاو یا هر شی خطرناک به داخل زمین و یا بطرف تماشاگران دیگر, سردادن شعارهای ضداخلاقی و مغایر با شئونات ورزشی و اسلامی طبق مقررات این آیین نامه تیم میزبان و یا تیمی که تماشاگران منتسب به آن هستند 9 بر صفر بازنده (باخت فنی) و هم تماشاگران برابر بند 30 آیین نامه جریمه خواهند شد.

4-30- در صورتیکه اعمال فوق الذکر خساراتی را موجب گردد, پس از اثبات میزان آن در کمیته انضباطی, باشگاه منسوب, مکلف به جبران می شود.

5-30- جریمه نقدی که می بایست باشگاه منتسب پرداخت نماید.

6-30- تنبیهاتی که با توجه به نوع تخلف از سوی داوران مسابقات صورت می گیرد به شرح ذیل تعیین می گردد:

1-تاخیر در محل انجام مسابقه بدون عذر موجه:

توبیخ کتبی

توبیخ کتبی مجدد و محرومیت از قضاوت حسب مورد

جریمه نقدی حداقل 000/500 ریال

2- برخورد غیر اصولی و عدم رعایت شئونات داوری:

توبیخ کتبی-درج در پرونده

توبیخ کتبی مجدد و محرومیت از قضاوت حسب مورد

جریمه نقدی و تنزیل از درجه

3- ترک بدون دلیل محوطه بازی یا مسابقه یا عدم حضور در دوره های بعدی مسابقه:

توبیخ کتبی و محرومیت به مدت 4 ماه

محرومیت از قضاوت حسب مورد

توبیخ کتبی و محرومیت برای همیشه و ابطال کارت داوری

4- قضاوت ناعادلانه به صورت مکرر و اشتباه طبق گزارش ناظرین رسمی:

تنزیل درجه داوری و محرومیت از قضاوت به میزان متناسب و حسب پیشنهاد کمیته انضباطی به کمیته داوران و جریمه نقدی

5- سرپیچی از آیین نامه داوران بدون عذر موجه:

توبیخ کتبی و محرومیت از قضاوت در 5 مسابقه بعدی

محرومیت از مسابقات حسب مورد و جریمه نقدیچ

ابطال کارت داوری

6- فحاشی, کتک کاری در جریان یا بعد از مسابقه با بازیکن, مربی, سرپرست یا دست اندرکاران:

توبیخ کتبی

محرومیت اط قضاوت حسب مورد

تنزل درجه داوری

جریمه نقدی

تبصره 12: جرایمی که مطالبق قانون مجازات اسلامی نیز جرم باشد از طریق مراجع ذیصلاح قابل پیگیری خواهد بود.

بند 31- کمیته تجدید نظر:

1-31- کمیته تجدیدنظر از اعضا زیر تشکیل می شود:

رئیس انجمن بیس بال و سافتبال

بارزس انجمن بیس بال و سافتبال

یک نفر حقوقدان

یک نفر کارشناس آشنا به مسائل بیس بال و مسیائل حقوقی

نماینده فدراسیون انجمنهای ورزشی

توضیح: حضور میهمان بدون حق رای بلامانع است.

2-31- اعضا کمیته تجدیدنظر با حکم رئیس انجمن بیس بال و سافتبال برای مدت یکسال منصوب می شوند. این حکم قابل تمدید است.

3-31- کمیته تجدیدنظر به عنوان مرجع عالی تصمیم گیری در مورد تخلفات و جرایمی که انجام می شود می باشد و تصمیمات کمیته تجدیدنظر لازم الاجراست.

4-31- هیچ پرونده ای در کمیته تجدیدنظر مورد بررسی قرار نمی گیرد مگر اینکه در کمیته انضباطی بدوی رسیدگی و رای صادر شده باشد و با رعایت مراحل قانونی نسبت به رای کمیته انضباطی درخوئاست تجدیدنظر به عمل آمده باشد.

5-31- کمیته تجدیدنظر مکلف است پس از دریافت هزینه دادرسی به مبلغ 000/500 ریال حداکثر ظرف مدت 10 روز نسبت به تجدیدنظر خواهی, رسیدگی و رای صادر نماید.

بند 32: تشویق

1-32- هر رفتاری که از سوی بازیکن, مربی, سرپرست و سایر عوامل مذکور در آیین نامه باعث جلوگیری از بروز حادثه و بی نظمی و یا تسهیل در برگزاری هرچه بهتر و سالمتر و انجام قضاوت مطلوب و عادلانه داوران گردد و یا به امنیت مسابقه و پرهیز از تشنج در سال کمک نماید موجبات تشویق فرد یا افراد مربوطه را به ترتیب زیر فراهم می نماید:

2-32- تشویق کتبی با درج در پرونده و اعلام به مراجع ذیربط و رسانه ها

3-32- تیمهایی که در پایان فصل مسابقات از هر نظر مستحق تشویق باشند علاوه بر تشویق کتبی, به عنوان تیم برتر اخلاق نیز معرفی می گردند. سازمان لیگ بر اساس شاخص های تعیین شده و با همکاری اسکورر و ناظران بازیها, بهترین بازیکنان هر پست را در پایان هر فصل مسابقاتی که شامل کلیه پستهای بازیکنان, مربیان, سرپرستان و داوران می باشد را انتخاب و پس از تایید رئیس انجمن بیس بال و سافتبال جوایز و گواهینامه به آنها اهداء می نماید.

4-32- بعد از پایان یافتن فصل مسابقات, از طرف رئیس انجمن بیس بال و سافتبال ایران برای مدیران و مسئولین باشگاهها و تیمهای حاضر در رقابتها تقدیرنامه ای بابت حضور در مسابقات لیگ فرستاده می شود تا به نوعی تقدیر از عملکرد و حضور باشگاهها و تیمها در مسابقات لیگ بیس بال باشد.

بند 33- سایر مقررات

1-33- رسیدگی به تخلفات فنی و تخصصی داوران در صلاحیت کمیته داوران و سایر موارد انضباطی در صلاحیت کمیته انضباطی است.

2-33- چنانچه تیمی یا سایرعوامل مرتبط پس از انقضاء مهلت مقرر اعتراض خود را تسلیم کمیته های ذیربط نمایند , گزارش تلقی شده و کمیته های استانی و انجمن بیس بال و سافتبال ایران تکلیف به رسیدگی خواهد داشت. این رسیدگی برای بهبود امر برگزاری مسابقات و اجرای قوانین و مقررات است و کمیته انضباطی اختیار دارد طبق موارد مشخص شده در این آیین نامه تصمیم مقتضی اتخاذ نماید.

3-33- سوابق انضباطی متخلفین در تخفیف یا تشدید تنبیه ها موثر خواهد بود.

4-33- چنانچه تخلفی از دید داوران و یا ناظر انجمن پنهان و از طریق دیگری نظیر شواهد, کارشناسان و نوار ویدئویی ثبت شود قابل رسیدگی و صدور رای است.

5-33- در صورت اختلاف بین گزارشها, گزارش سرداور مسابقه برای درون زمین و گزارش ناظر بازی برای خارج زمین ملاک خواهد بود.

تبصره 13: اصل بر صحت گزارش نمایندگان ناظر و داوران است, مگر آنکه خلاف آن با دلایل ثابت شود.

6-33- رئیس سازمان لیگ و کمیته انضباطی مجاز است قبل از تشکیل جلسه و صدور رای, متخلف را به صورت موقت محروم یا معلق اعلام نمایند.

7-33- به مواردی که در این آیین نامه پیش بینی نشده, مطابق مقررات موجود فدراسیون بین المللی بیس بال و کنفدراسیون بیس بال آسیا و آیین نامه های انجمن بیس بال و سافتبال جمهوری اسلامی ایران و عرف ورزشی رسیدگی خواهد شد.

 

این آیین نامه در 8 ماده, 33 بند و 13 تبصره پس از بررسی در شورای عمومی سازمان لیگ به مورخه ..... در هیئت رئیسه انجمن بیس بال و سافتبال ایران به تصویب رسید.

پایان

ادامه

آیین نامه سازمان لیگ بیس بال ایران-قسمت دوم

قسمت دوم

بند 18: تعویق انداختن رقابتهای لیگ

سازمان لیگ می تواند با رعایت موارد زیر زمان شروع مسابقات را تغییر دهد به نحوی که به تیمها و باشگاهها لطمه ای وارد نشود.

1-18- میزبان یا سازمان لیگ بخواهند با توجه به پخش مستقیم یک دیدار , ساعت مسابقه را برای همکاری با رسانه ملی یا استانی تغییر دهند.

2-18- استان میزبان از سازمان لیگ تغییر برنامه را با توجه به دلایل موجه و منطقی کتبا درخواست کرده باشد.

3-18- دستور کتبی انجمن بیس بال و سافتبال ایران یا سازمان لیگ و یا درخواست مقامات مسئول تامین امنیت کشور یا استان وجود داشته باشد.

بند 19: غیبت در مسابقات لیگ

اگر باشگاهی یا تیمی در یک مسابقه از سری مسابقات دور رفت و برگشت و یا مرحله نهایی حاضر نگردد طبق این آیین نامه باشگاه و یا تیم مذکور غایب و باخت فنی 9 بر صفر اعلام می گردد. این تیم توسط کمیته انضباطی انجمن جریمه خواهدشد و چنانچه تیمی در طول مسابقات به هر دلیل در دو بازی حاضر نشود از کل مسابقات حذف می گردد.

تبصره 6: در صورتیکه غیبت تیمی در مسابقات لیگ بیس بال ایران  باعث ایجاد مشکل در رده بندی تیمها شود و باعث برهم خوردن نظم مسابقات گردد تیم خاطی ضمن حذف از کل مسابقات آن فصل, مشمول جریمه کمیته انضباطی انجمن نیز خواهد شد.

بند 20: مربیان باشگاهها و تیمها:

کلیه باشگاهها و تیمهای حاضر در مسابقات لیگ موظفند از مربیانی که دارای مدرک مربیگری با حداقل درجه 3 ملی هستند و به تایید انجمن بیس بال و سافتبال رسیده باشد به عنوان سرمربی یا مربی به سازمان لیگ معرفی کنند.

بند 21: بازیکنان خارجی

1-21- هر باشگاه یا تیم می تواند حداکثر 3 بازیکن خارجی را طبق قوانین و مقررات نقل و انتقال انجمن بیس بال و سافتبال ایران به استخدام درآورد و در هر دیدار لیگ فقط می تواند از یک بازیکن خارجی در ترکیب اصلی داخل زمین استفاده نماید. کلیه تیمها و باشگاهها به منظور جذب بازیکنان خارجی صرفا باید از طریق انجمن بیس بال و سافتبال ایران و نیز دفتر امور مشترک فدراسیونها جهت صدور روادید و ویزا اقدام نمایند.

2-21- سازمان لیگ برای بازیکنان خارجی از باشگاه و یا تیم وجهی دریافت نمی نماید اما مدارک این بازیکنان اعم از کپی پاسپورت, متن قرارداد(فارسی و انگلیسی), ویزا, و گواهی اشتغال بکار آنان باید به انجمن ارسال گردد تا سازمان لیگ برای این بازیکنان کارت شرکت در مسابقات را صادر نماید.

تبصره 7: هیچ بازیکن خارجی بدون تایید انجمن بیس بال و سافتبال ایران و بدون دریافت کارت شرکت در مسابقات , حق شرکت در مسابقات لیگ بیس بال ایران را ندارد.

بند 22: لیست اسامی نفرات تیم برای مسابقه

1-22- هر تیم حاضر در یک مسابقه باید یک ساعت قبل از آغاز مسابقه اسامی 9 بازیکن اصلی و 9 بازیکن ذخیره را در برگه های لاین آپ (line up) تکمیل کرده و به همراه کارت شرکت در مسابقات صادر شده از طرف سازمان لیگ, به نماینده انجمن بیسبال و سافتبال و یا ناظر سازمان لیگ که در محل مسابقه حاضر هست تحویل دهد.

2-22- شماره پیراهن بازیکنان می بایست طبق مقررات بین المللی و مقررات انجمن بیس بال و سافتبال جمهوری اسلامی ایران روی پیراهن بازیکنان نوشته شده باشد.

3-22- اگر در فاصله زمانی تحویل لیست اسامی تا به هنگام شروع مسابقه, بازیکن دچار مصدومیت یا مشکل جسمانی شود, در صورت اعلام پزشک مسابقه و تایید نماینده ناظر می توان بازیکن دیگری را جایگزین آن کرد.

4-22- در جریان مسابقه در صورتیکه بازیکن تیمی مصدوم شود که نیاز به تعویض آن باشد و یا مربی بخواهد بازیکنی را جایگزین بازیکن داخل زمین کند صرفا می بایست بازیکنی باشد که نام او در لیست ذخیره ها نوشته شده باشد. چنانچه مصدومیت بازیکن مذکور برطرف شود حق بازگشت به زمین مسابقه را ندارد.

5-22- اگر بازیکنی نامش در لیست اصلی و ذخیره های اعلام شده نباشد حق ورود به محدوده زمین مسابقه یا نشستن در کنار نیمکت ذخیره های تیم را ندارد.

6-22- چنانچه بازیکنی نامش در برگ لاین آپ ثبت شده باشد ولی در شروع مسابقه حضور نداشته باشد نام او حذف می گردد و تیم دارنده بازیکن موظف است در اسرع وقت بازیکن جایگزین را در برگ لاین آپ نوشته و به تیم مقابل نیز اعلام بدارد.

7-22- در زمان برگزاری مسابقه, بازیکنان ذخیره تیمها حق گرم کردن در داخل و یا محدوده نزدیک به زمین مسابقه را ندارند.

8-22- کلیه اعضای کادر فنی می بایست دارای لباس متحدالشکل باشند.

9-22- کلیه اعضای کادرفنی می بایست کارت شرکت در مسابقات خود را به گردن داشته باشند.

10-22- کلیه تیمها و باشگاههای حاضر در لیگ می بایست در هر مسابقه از حداقل یک بازیکن رده سنی امید و یا جوان (زیر 21 سال) در ترکیب اصلی خود استفاده نماید.این بازیکن باید در زمین مسابقه حضور داشته باشد.

بند23: مشخصات و لباس بازیکنان

1-23- پیش از آغاز فصل مسابقات تیمها باید نام حداکثر 25 نفر از بازیکنان خود را به همراه شماره اختصاصی آنها به سازمان لیگ به صورت کتبی اعلام نمایند.

2-23- اگر بازیکنی در طول فصل به تیم اضافه شود باید یک شماره به وی اختصاص داده شود و مراتب فورا به سازمان لیگ بیس بال اعلام گردد. شماره پیراهن وی نباید مشابه با شماره 25 نفر بند 1-23 باشد مگر اینکه بازیکنی به دلایلی از تیم خارج شده باشد که در این صورت می توان شماره وی را به این بازیکن جدید داد.

3-23- بهتر است تا زمانی که بازیکن عضو همان باشگاه و یا تیم هست شماره پیراهنش را حفظ کند و با همان شماره بازی کند.

4-23- پیش از آغاز دیدارهای لیگ باشگاهها موظف به اعلام رنگ دو دست یونیفورم کامل ورزشی خود به سازمان لیگ هستند تا در صورتی که دو تیم دارای لباسهایی به رنگ مشابه هستند تصمیم گیری نماید.

5-23- چنانچه رنگ لباس دو تیم بنا به تشخصیص سرداور مسابقه و ناظر انجمن همرنگ و یا نزدیک به هم بود, تیم میزبان باید لباس خود را تغییر دهد. در صورتیکه هر دو تیم میهمان بودند بر اساس قرعه یکی از تیمها باید لباس خود را تغییر دهد.

6-23- این لباس ها در طول فصل مسابقات باید مورد استفاده قرار گیرد و هر گونه تغییر در آن باید با مجوز کتبی سازمان لیگ باشد.

بند 24: انصراف از عضویت در لیگ

1-24- هرباشگاه می بایست در شروع فصل مسابقات و در زمان تحویل مدارک و دریافت آی دی کارت ها از سازمان لیگ بیس بال, مبلغ ده میلیون ریال ضمانتنامه بانکی یا چک یا سفته با مضاء معتبر باشگاه به عنوان حسن انجام تعهدات و ادامه همکاری با لیگ به سازمان لیگ تحویل دهند.

تبصره 8: تیمها و یا باشگاههایی که توان پرداخت این مبلغ را در موعد تعیین شده ندارند می بایست نامه ای مکتوب از مدیر باشگاه و یا رئیس هیئت انجمنهای ورزشی استان خود مبنی بر انجام تعهدات و ادامه همکاری تا پایان لیگ با امضای شخص مدیر باشگاه و یا رئیس هیئت به سازمان لیگ تحویل دهند.

2-24- در صورتیکه در طول فصل و قبل از پایان لیگ , باشگاهی و یا تیمی قصد انصراف از لیگ را داشته باشد و از حضور در مسابقات سرباز زند سازمان از سپرده بند 1-24 , کلیه خسارتهای وارده به لیگ و تیمها را بدون نیاز به هیچ مراجع قانونی دیگر برداشت می نماید و باشگاه و یا تیم مذکور حق هیچگونه اعتراضی را نخواهد داشت.

3-24- در پایان فصل مسابقات , چک, سفته, و یا ضمانت نامه بانکی مربوط به حسن انجام تعهدات به باشگاههایی که در طول فصل تعهدات خود را انجام داده اند , مسترد خواهد شد.

بند 25: بیمه ورزشی

کلیه باشگاهها و تیمهای حاضر در مسابقات لیگ موظف به بیمه ورزشی کامل بازیکنان و مربیان کادر فنی خود هستند.

توضیح: صدور کارت شرکت در مسابقات منوط به ارائه کارت بیمه ورزشی, یک نسخه از قرارداد اعضاء تیم و چک و یا ضمانت بانکی می باشد.

ماده 3: مقررات انضباطی لیگ

1-3- در چارچوب این مجموعه مقررات , سازمان لیگ می تواند راجع به موارد انضباطی عمل کند و در سایر موارد کمیته انضباطی انجمن بیس بال و سافتبال اقدام می نماید.

2-3- سازمان لیگ حق بازرسی و بررسی هرگونه توافق مالی بین باشگاهها و بازیکنان را دارد و می تواند در هر موردی که احتمال نقض مقررات توسط باشگاهها, مسئولان و مربیان وجود داشته باشد, خاطی را برای بررسی , احضار و کلیه اسناد و مدارک را مورد بررسی قرار دهد.

3-3- در صورت بروز مشکل در مورد بازیکنان, باشگاهها و مسئولان آنها در لیگ که در مجموعه مقررات خاصی پیش بینی نشده است, باید به انجمن بیس بال و سافتبال ارجاع شود.

4-3- هر گاه رای کمیته انضباطی مجازاتهایی را علیه فرد یا باشگاهی در نظر بگیرد باید در اسرع وقت رای صادره را که در متن آن جرم و جریمه به صورت مستند تشریح شده, به صورت کتبی و با امضای رئیس انجمن بیس بال و سافتبال به طرفین دعوا اعلام نماید.

5-3- فرد یا باشگاه محکوم شده هماهنگ با این مجموعه مقررات پس از دریافت رای, به مدت 48 سااعت فرصت دارد تا کتبا نسبت به رای صادره اعتراض کرده و در همین مدت حق دارد از کمیته انضباطی دلایل کامل رای صادره را درخواست کند.

6-3- فرد یا باشگاه محکوم شده می تواند درخواست تجدید نظر در حکم کمیته انضباطی را داشته باشد.

7-3- برای درخواست تجدیدنظر باید اصل فیش واریز شده به مبلغ 000/500 ریال به حساب انجمن بیس بال و سافتبال ایران را به همراه درخواست کتبی برای انجمن ارسال نماید.

تبصره 9: چنانچه ظرف 48 ساعت درخواست تجدیدنظر وصول نشود اجرای رای اعلام شده توسط کمیته انضباطی به قوت خود باقی است و بعد از 48 ساعت مهلت تعیین شده, درخواست تجدیدنظر پذیرفته نمی شود.

8-3- به همراه درخواست تجدیدنظر باید موارد زیر ضمیمه شود.

9-3- در صورت وجود مواردی در دفاع از خود باید آنها هم به صورت کاملا شفاف شرح داده شود و ذکر شود که چرا رای صادره از سوی کمیته انضباطی را نمی پذیرد.

10-3- هر مورد دیگری که می تواند روشن کننده حقیقت باشد.

11-3- کمیته تجدیدنظر علاوه بر رئیس انجمن شامل بازرس انجمن, یک نفر حقوقدان و یک کارشناس آشنا به مسائل بیس بال  و مسائل حقوقی و حضور میهمان بدون حق رای بلامانع است.

12-3- در صورت درخواست تجدیدنظر, کمیته تجدیدنظر می تواند موارد زیر را اعلام نماید:

13-3- به تعویق انداختن رسیدگی به مدت 10 روز به منظور یافتن مدارک و شواهد جدید.

14-3- هر اقدام دیگری را که در مراحل رسیدگی به پرونده لازم بداند.

15-3- طرفین معترض حق حضور در جلسات تجدیدنظر را ندارند مگر اینکه کمیته تجدیدنظر صلاح بداند هرکدام از طرفین ذینفع در پرونده را دعوت نماید.

16-3- کمیته تجدیدنظر اختیارات زیر را دارد:

17-3- پذیرفتن یا رد درخواست تجدیدنظر

18-3- تغییر حکم صادره به هر نحوی که صلاح بداند.(کاهش یا افزایش جریمه)

ماده 4: داوران

1-4- پیش از آغاز مسابقات لیگ در هر دور, کمیته داوران انجمن اسامی داوران واجد شرایط را برای رقابتهای لیگ بیس بال مشخص می نمایند.

2-4- داوران تعیین شده باید دارای حداقل مدرک داوری درجه3 ملی در رشته بیس بال باشند و توانایی داوری در رقابتهای لیگ بیس بال کشور را داشته باشند.

3-4- انجمن بیس بال و سافتبال با هماهنگی سازمان لیگ و کمیته داوران می تواند در هر زمان که تشخیص دهد نام یک یا تعدادی از داوران را از لیست داورانی که حق قضاوت در لیگ را دارند را از لیست اعلام شده خارج یا اضافه نمایند.

4-4- کمیته داوران با هماهنگی سازمان لیگ و انجمن بیس بال و سافتبال, داوران هر دیدار را بر اساس شرایط و حساسیت مسابقه مشخص کرده و به سازمان لیگ اعلام میدارد. داوران منتخب باید بی درنگ موافقت و یا عدم موافقت خود را به سازمان لیگ اعلام نمایند.

بند 26: وظایف داوران

1-26-پس از اعلام موافقت یک داور برای قضاوت یک مسابقه موارد زیر را باید رعایت کند:

2-26- مقررات بین المللی IBAF

3-26- مقررات انجمن بیس بال و سافتبال جمهوری اسلامی ایران

4-26- ضوابط و مقررات لیگ

5-26- سازمان لیگ بر اساس دستورالعملهای تصویب شده مالی توسط انجمن بیس بال و سافتبال ایران, دستمزد و هزینه های داوران را تنظیم و توسط امور مالی انجمن بیس بال و سافتبال ایران پرداخت می گردد.

6-26- داوران حداقل یک ساعت قبل از زمان رسمی شروع مسابقه می بایست در محل مسابقه حضور داشته باشند.

7-26- در صورت نامناسب بودن زمین مسابقه و یا عدم حضور پزشک , سرداور مسابقه با هماهنگی ناظر انجمن دستور به تعویق انداختن  و یا تاخیر در زمان شروع مسابقه را بدهد. آخرین بازدید و اعلام نظر باید نیم ساعت قبل از شروع مسابقه باشد.

8- 26- توپ های مسابقه که توسط انجمن تامین می گردد می بایست توسط سرداور کنترل شود.

9-26- اطمینان حاصل کند که لباس های بازیکنان مطابق اعلام سازمان لیگ بیس بال است.

10-26- محل استقرار داوران بیس ها , فاصله بیس ها, هوم پلیت, ماند پیچر, فضای اطراف کچر و منطقه امن پشت بترباکس, خطوط کناری زمین و خط هومران را کنترل نماید.

11-26- سرداور اطمینان حاصل نماید که تمامی داوران بازی یونیفورم داوری را پوشیده و از هر نظر آماده قضاوت برای مسابقه پیش رو هستند.

12-26-هر گونه تاخیر تیمها و بازیکنان در ورود به زمین را کنترل نمایند و بنابر مقررات و آیین نامه ها اعمال قانون نمایند.

13- 26- هرگونه تخلف از مقررات انجمن, تغییر لباس ها, تاخیر در ورود بازیکنان به زمین و تخلف مربیان و بازیکنان نباید از دید داوران مخفی بماند.

ماده 5: نمایندگان ناظر

1-5- پیش از آغاز فصل مسابقات و انجام هر دور از رقابتها, سازمان لیگ می بایست به منظور نظارت بر رقابتهای لیگ, اسامی نمایندگان ناظر مسابقات لیگ بیس بال ایران را برای تایید به انجمن بیس بال و سافتبال ارائه نماید.

2-5- نمایندگان ناظر باید از افراد کارشناس و خبره بیس بال بوده و حداقل سابقه را در امور اجرایی بیس بال و قوانین داوری دارا باشند.

3-5- انجمن بیس بال و سافتبال می تواند در هر زمان که تشخیص دهد نام یک یا تعدادی از ناظرین را که حق دارند در لیگ بیس بال نظارت کنند را از لیست اعلام شده خارج یا اضافه نمایند.

4-5- رئیس سازمان لیگ و کمیته داوران با هماهنگی رئیس انجمن بیسبال و سافتبال, ناظرین هر دیدار و یا هر دور مسابقات رفت و برگشت را بر اساس شرایط مسابقه مشخص کرده و به ناظرین اعلام می نماید. ناظرین منتخب باید بی درنگ موافقت و یا عدم موافقت خود را به سازمان لیگ اعلام نمایند.

5-5- سازمان لیگ بر اساس دستورالعملهای تصویب شده مالی توسط انجمن بیس بال و سافتبال ایران, دستمزد و هزینه های نمایندگان ناظر را تنظیم و توسط امور مالی انجمن بیس بال و سافتبال ایران پرداخت می گردد.

بند 27: وظایف ناظرین

1-27-  پس از اعلام موافقت یک ناظر برای نظارت یک مسابقه موارد زیر را باید رعایت کند:

2-27- حداقل 24 ساعت قبل از زمان رسمی آغاز مسابقات به همراه یکی از سرداوران در محل برگزاری مسابقه حضور داشته باشند.

3-27- در صورت نامناسب بودن زمین مسابقه و شرایط موجود با هماهنگی یکی از سرداوران مسابقه و رئیس سازمان لیگ دستور به تعویق افتادن و یا تاخیر در زمان شروع مسابقات را بدهند.

4- 27- آخرین بازدید و اعلام نظر باید یک ساعت قبل از شروع مسابقه انجام شود و مطمئن شود که آمبولانس در محل مسابقه حضور دارد.

5-27- در اسرع وقت و حداکثر دو روز پس از پایان مسابقات هر مرحله از لیگ, فرمهای مربوط به مسابقات را که توسط سازمان لیگ آماده شده را تکمیل و به سازمان لیگ ارائه دهد.

6-27- کیفیت امکاناتی که کمیته بیس بال استان میزبان در اختیار وی قرارداده را به سازمان لیگ اعلام نماید.

7-27- هرگونه تاخیر در ورود تیم ها و یا بازیکنان به زمین مسابقه و تاخیر در شروع بازی را به سازمان لیگ گزارش نماید.

8-27- عملکرد داوران مسابقه را به سازمان لیگ گزارش نماید.

9-27- هرگونه تخلف از مقررات فدراسیون بین المللی بیس بال و انجمن بیس بال و سافتبال ایران را به سازمان لیگ گزارش نماید.

ماده 6: وظایف کمیته های بیس بال میزبان

1-6- کمیته های بیس بال میزبان مسابقات با هماهنگی باشگاه میزبان و هیئت انجمنهای ورزشی استان مربوطه می بایست موارد زیر را انجام دهند:

2-6- زمین چمن استاندارد و مجموعه خوابگاهی مناسبی را برای برگزاری مسابقات مشخص کرده و قبل از اعلام میزبانی به سازمان لیگ اعلام نمایند.

3-6- نماینده سازمان لیگ می تواند حداقل یک ماه قبل از شروع مسابقات در زمین چمن اعلام شده از سوی میزبان, برای برگزاری مسابقات لیگ بیس بال, از زمین برگزاری مسابقه و خوابگاههای ورزشکاران میهمان بازدیدی بعمل آورده و پیشنهادات خود را برای اصلاح امور به هیئت استانی, کمیته استانی و باشگاه میزبان ارائه دهد.

4-6- انجمن بیس بال و سافتبال گزارش بازدید نماینده سازمان لیگ را برای استان میزبان ارسال کرده و از آنها می خواهد که در اسرع وقت استانداردهای مطلوب را رعایت کنند در غیر اینصورت برابر مقررات رفتار خواهد شد.

5-6- سرپرست کل مسابقات را انتخاب و به نماینده ناظر و سرداوران مسابقات معرفی نماید.

تبصره 10: سرپرست کل هر مسابقه که از طرف هیئت انجمنهای ورزشی استان و با هماهنگی کمیته بیس بال استان میزبان انتخاب می شود کلیه موارد برگزاری مسابقات رسمی را با هماهنگی نماینده و ناظر سازمان لیگ و داوران مسابقه انجام می دهد. سرپرست کل مسابقات مسئول اجرای درخواستهای نمایندگان و ناظرین انجمن بیس بال و سافتبال می باشند.

6-6- نسبت به آماده کردن توپ رسان ها در اطراف زمین مسابقه با شرایط مطلوب اقدام نماید.

7-6- عوامل اجرایی و تدارکاتی موردنیاز مسابقات را انتخاب و به آنها ابلاغ نماید.

8-6- در صورت لزوم, امنیت کامل مسابقات و تیمهای میهمان را با حضور نیروی انتظامی برقرار نماید.

9-6- هماهنگی ها و امکانات مناسبی برای رسانه های گروهی جهت پوشش خبری مسابقات فراهم نماید.

10-6- به تعداد کافی میز و صندلی و سایه بان برای نشستن داوران, نمایندگان ناظر, اسکورر, میهمانان و مسئولین مدعو , فراهم نماید.

11-6- کمیته های بیس بال میزبان می بایست هر گونه تخلف از کلیه قوانین و مقررات انجمن بیس بال و سافتبال و سازمان لیگ را که در جریان مسابقات لیگ اتفاق می افتد را در اسرع وقت به انجمن بیس بال و سافتبال گزارش نمایند.

12-6- کمیته های بیس بال میزبان می بایست با تایید نماینده سازمان لیگ حق الزحمه سرپرست کل مسابقات(یک نفر), پزشکیار(یکنفر), توپ جمع کن(یکنفر) را در صورتیکه در محل مسابقات حاضر بوده و وظایف محوله را طبق نظر سازمان لیگ انجام داده باشند, طبق دستورالعمل پرداخت حق الزحمه عوامل اجرایی مسابقات لیگ بیس بال را پرداخت نمایند.

ماده 7: آیین نامه نقل و انتقال بازیکنان

1-7- خروج بازیکن از یک باشگاه و ورود به باشگاه دیگر را نقل و انتقال می گویند.

2-7- زمان آغاز و پایان نقل و انتقال را فصل نقل و انتقال می گویند.

3-7- فصل نقل و انتقالات در بیس بال ایران با توجه به شرایط حاکم بر این رشته در حال حاضر صرفا پایان هر فصل تا شروع فصل بعدی مسابقات لیگ می باشد. بدین ترتیب از زمان شروع فصل مسابقات تا مشخص شدن تکلیف قهرمان لیگ,هر بازیکن فقط در یک باشگاه یا تیم بازی خواهد کرد و هیچ بازیکنی در یک فصل حق بازی برای دو باشگاه و یا دو تیم را ندارد.

تبصره 11: اگر در مواردی که صحبت از حضور یک تیم باشگاهی در تورنمنتی خارجی و یا بین المللی و یا داخلی است , باشگاه مذکور می تواند از بازیکنان دیگر باشگاهها صرفا برای همان مسابقه بازیکنانی را از تیمهای دیگر جذب نماید. بدیهی است این بازیکنان پس از پایان تورنمنت بطور خودکار متعلق به باشگاه یا تیم اول خود هستند که در لیگ حضوردارد.

4-7- قراردادی مورد تایید سازمان لیگ است که کادر فنی و بازیکنان آن را امضاء کرده و اثر انگشتشان در قرارداد ثبت شده باشد و هیچگونه قلم خوردگی یا خط خوردگی یا لاک گرفتگی نداشته باشد.

5-7- باشگاه و بازیکنان و کادر فنی بر اساس فرمهای مشخص شده قرارداد که توسط انجمن بیس بال و سافتبال ایران تهیه شده است حداقل به مدت یک سال و حداکثر به مدت 3 سال قرارداد منعقد می کنند و یک نسخه از آن را برای ثبت قرارداد و اخذ کارت شرکت در مسابقات لیگ به سازمان لیگ تحویل نمایند. تاریخ دقیق شروع و خاتمه قرارداد باید با ذکر روز در قرارداد ذکر شود.

6-7- قرارداد با بازیکنان زیر 18 سال می تواند بیش از 3 سال و حداکثر تا 5 سال باشد.

7-7- در صورتیکه قرارداد بازیکنان زیر 18 سال در زمان عقد قرارداد دارای رضایت نامه رسمی و امضای ولی بازیکن را نداشته باشد هیچگونه اعتباری از نظر سازمان لیگ ندارد و قرارداد ثبت نمی شود.

8- 7- قراردادها در چهار نسخه تنظیم می شوند که پس از ثبت در سازمان لیگ بیس بال, یک نسخه به انجمن بیس بال و سافتبال, یک نسخه به هیئت انجمنهای ورزشی استان یا کمیته بیس بال استان, یک نسخه به باشگاه طرف قرارداد و یک نسخه به بازیکن یا کادر فنی تحویل داده شود.

ادامه دارد


ادامه

آیین نامه سازمان لیگ بیس بال ایران-قسمت نخست

آیین نامه سازمان لیگ بیس بال ایران
 
قبل از آغاز رقابتهای لیگ بیس بال سال جاری آیین نامه لیگ بیس بال ایران با درخواست انجمن تهیه و به عنوان یک اساسنامه پیشنهادی  به انجمن تحویل داده شد تا لیگ سال 93 بر اساس آن برگزار گردد. هرچند انجام لیگ بر اساس این آیین نامه پیشنهادی اندکی زود بود اما میشد در سال جاری بخشی از این برنامه ها را نه از منظر رعایت قوانین یک آیین نامه پیشنهادی, بلکه از منظر داشتن لیگی با قوانین و سازوکار منظم اجرا کرد. حال که انجمن در حال رایزنی با بزرگان ورزش کشور برای داشتن سازمان لیگ بیس بال است بد نیست همه اهالی بیس بال و سافتبال اندک اطلاعاتی از نحوه برگزاری لیگ داشته تا اگر نظراتی در اینخصوص داشته و یا دارند به طریقی جهت غنا بخشیدن به آیین نامه سازمان لیگ بیس بال به انجمن اعلام دارند. هر چند این انجمن و مدیریت فعلی نیازی به نظر پیشکسوتان و خاک خورده های این رشته ورزشی ندارد اما بازهم میتوان کورسوی امیدی در بین همه این مشکلات جهت رفع آنها پیدا کرد. خواهشم از همه خوانندگان سایت این است که با کپی کردن متن آیین نامه از روی سایت پیچر و یا دریافت آن از طریق ایمیل , با دقت آیین نامه را بخوانند و جهت برطرف کردن ایرادات احتمالی به هر طریقی که میدانند به مدیریت انجمن انتقال دهند.

 

 

به نام او که همیشه بیدار است

جناب آقای ادیب

سلام علیکم

به حول و قوه الهی آیین نامه سازمان لیگ بیس بال ایران برگرفته از دو آیین نامه فدراسیون های فوتبال و والیبال که حقیقتا راه رشد و توسعه را خوب پیموده اند و امروزه به یک پختگی در برگزاری مسابقات و تورنمنت ها رسیده اند می باشد. استخراج و تغییر برخی از موارد که با بیس بال حال حاضر ایران همخوانی داشته باشد از اصول تدوین این آیین نامه بوده و یقینا اشکالاتی هم دارد که به مدد حمایت همه دوستان بیس بال علی الخصوص شخص جنابعالی این اشکالات نیز رفع خواهد شد و انشالله یک آیین نامه کاردبردی برای رشته بیس بال در کشور خواهیم داشت. قبل از ورود به بحث آیین نامه ذکر چند موضوع ضروری به نظر میرسد:

1-برگزاری هرچه سریعترجلسه برای لیگ سال جاری و دعوت از نمایندگان تیمها و استانها جهت انجام مذاکرات و توافقات اولیه

4- همانطور که در آیین نامه ذکر شده تهیه آیدی کارت برای همه کسانی که در لیگ حضور دارند یک واجب موکد است. با این کار همه بازیکنان و مربیان و سرپرستان, آمارشان در دست شماست و یک آمار و بایگانی ارزشمندی از اطلاعات بیس بال در کشور خواهید داشت.

5-در پایان فصل مسابقات برای هر مدیرعامل یا رئیس باشگاه, هیئت  یا تیمی که در مسابقات حضور یافته لوح سپاسی تهیه و ارسال شود. با این کار هم آیین قدرشناسی را پاس داشته اید و هم انگیزه ای به آن مدیر برای حضور دوباره در لیگ سال آینده را داده اید.

6- لباس بازیکنان و تیمها هم باید دارای یک سری استاندارد ها باشد.هرکس دلش خواست نباید فارسی بزند و دیگری انگلیسی و ... . باید این موضوع مدیریت شود.

7- تنبیه بابت عدم حضور تیمی در یک مسابقه باید جدی گرفته شود. مواردی در سالهای گذشته اتفاق افتاد که تیم ها در مسابقات حاضر نشدند. تیم بیس بال آذرخش تهران در سال 91 در مرحله نهایی مسابقات در سمنان حضورنیافت و به جای او تیم گیلان بدون آمادگی وارد مسابقات شد. و یا تیم سافتبال رسپینا در سال 92 در دور برگشت مسابقات در سمنان اردو را ترک کرد و یک بازی را انجام نداد و با رایزنی نایب رئیس انجمن, تیم دوباره برای بازی های بعدی به سمنان بازگشت. همین تیم در مرحله فینال نیز کمتر از دو هفته مانده به مسابقات از حضور انصراف داد و نتیجتا در برگزاری مسابقات اخلال ایجاد کرد.

9- ایجاد بایگانی قوی در انجمن برای ثبت تخلفات و تشویق ها و تنبیهات ضرورتی انکارناپذیر است.

10- ایجاد سامانه ای قوی برای ثبت گزارشات بازی ها و آمار بازیکنان و نتایج تیمها برای سالیان متمادی برای ایجاد بانک اطلاعاتی نیز از ضروریات کار است. آمار یک ضرورت لازم الاجرا در همه فدراسیونهای کشورهاست و بخشی از راه پیشرفت بیس بال همین آمار است.

 

 

با سپاس

رجبعلی برزگر

دوشنبه 10 تیرماه 93

 

 

آیین نامه سازمان لیگ بیس بال ایران

 

 

 

 

گردآوری و تدوین:

رجبعلی برزگر

 

 

 

ماده 1: اهداف انجمن

بند1 : به منظور تحقق چشم انداز بلند نظام جمهوری اسلامی ایران, انجمن بیس بال و سافتبال ایران با حمایت بخش خصوصی و مشارکتهای مردمی جهت توسعه و گسترش ورزش بیس بال در سطح کشور و همچنین فراهم نمودن امکانات جدید برای تعمیم ورزش بیس بال و ایجاد رقابتهای سالم بین باشگاهها , بخصوص جوانان و نوجوانان و ترغیب و تشویق ورزشکاران, مربیان, داوران, سازمانها و ارگانها و هر گونه تشکیلاتی که به نحوی تیم بیس بال تشکیل دادند و یا در خدمت بیس بال هستند , مسابقات لیگ بیس بال ایران را در رده بزرگسالان بر اساس این آیین نامه همه ساله برگزار نمایند.

ماده 2: سازمان لیگ

بند 2: شورای عمومی سازمان لیگ

شورای عمومی سازمان لیگ باشگاههای ایران مرکب از افراد ذیل همه ساله در مکان و زمانی که انجمن مشخص می نماید تشکیل جلسه خواهد داد.

بند 3: اعضاء:

1-3- رئیس انجمن

2-3- نایب رئیس انجمن

3-3- دبیر انجمن

4-3- رئیس سازمان لیگ

5-3- دبیر سازمان لیگ

6-3- یکنفر نماینده ورزشکاران

7-3- یک نفر نماینده مربیان

8-3- روسای کمیته های مرتبط با انجمن مانند داوران, مربیان, آموزش, انضباطی و ...

9-3- مسئولین کمیته های بیس بال استانهایی که در لیگ تیم دارند.

10-3- مدیران باشگاههای صاحب تیم در مسابقات لیگ بیس بال ایران

11-3- دو تن از کارشناسان با تجربه ورزش بیس بال که از طرف رئیس سازمان لیگ پیشنهاد و به تایید نهایی انجمن انتخاب می شوند.

بند4: وظایف شورای عمومی سازمان لیگ:

1-4- بررسی آیین نامه ها, برنامه ها و سیاستهای اجرایی سازمان لیگ

2-4- کنترل لازم برای استمرار توانایی های تیم های حاضر در لیگ

3-4- انتخاب هیئت رئیسه اجرایی سازمان لیگ

4-4- استماع گزارشهای اعضاء شورای عمومی لیگ

5-4- رسیدگی به پیشنهادات

بند 5: ترکیب هیئت رئیسه سازمان لیگ:

هیئت رئیسه سازمان لیگ مرکب از 5 نفر شامل رئیس و دبیر سازمان لیگ و 3 نفر از مدیران باتجربه بیس بال کشور که با رای مخفی شورای عمومی برای مدت دو سال تعیین می شوند.

بند6: اختیارات هیئت رئیسه سازمان لیگ:

1-6- اجرای کلیه تصمیمات شورای عمومی و مواردی که در آیین نامه اتخاذ و تصمیم گیری آن به هیئت رئیسه سازمان لیگ داده شده است.

2-6- جلسه های هیئت رئیسه سازمان لیگ با حضور 4 نفر رسمیت می یابد و تمام تصمیمات با 3 رای موافق قابل اجراست.

بند7: رئیس سازمان لیگ از طرف رئیس انجمن برای مدت 2 سال منصوب می شود و سخنگوی سازمان لیگ نیز است.

بند7: دبیر سازمان لیگ:

دبیر سازمان لیگ به پیشنهاد رئیس سازمان لیگ و موافقت رئیس انجمن بیس بال و سافتبال برای مدت دو سال انتخاب می گردد و کلیه فعالیتهای اجرایی لیگ را زیر نظر رئیس سازمان لیگ انجام می دهد.

بند9: اختیارات رئیس سازمان لیگ:

1-9- بالاترین مقام اجرایی سازمان لیگ است.

2-9- کلیه مکاتبات اداری با امضای وی است.

3-9- نماینده سازمان لیگ در کلیه مجامع ذیربط است.

4-9- اعلام فوری محرومیت برای بازیکنان,کادر فنی و تماشاگران خاطی تا تشکیل کمیته انضباطی

5-9- انتخاب نمایندگان فنی یا ناظر مسابقات

بند10: وظایف هیئت رئیسه سازمان لیگ:

1-10- برنامه ریزی مسابقات

2-10- نظارت بر اجرای صحیح مسابقات

3-10- بررسی شرایط تیمهای باشگاهی و استانی

4-10- بررسی نظرات و پیشنهادات تیمهای شرکت کننده و تسلیم به انجمن بیس بال و سافتبال

5-10- ارجاع امور مربوط به لیگ کشور به کمیته های انجمن و اخذ پاسخ و اعلام به مراجع ذینفع

6-10- ارائه گزارش کامل از جریان مسابقات و پیشنهادات لازم به شورای عمومی سازمان لیگ.

7-10- انتخاب ناظر بعنوان نماینده سازمان لیگ برای برگزاری هر مسابقه در لیگ

تبصره 1: ناظرین مسابقات لیگ بیس بال از بین افراد واجدشرایط که مورد تایید انجمن بیس بال و سافتبال ایران باشند توسط رئیس سازمان لیگ و رئیس کمیته داوران انتخاب می گردند.

8-10- هماهنگی با کمیته داوران انجمن برای انتخاب داوران مسابقات لیگ

9-10- سازمان لیگ در طول سال تصمیمات شورای عمومی را زیر نظر انجمن بیس بال و سافتبال اجرا می نماید و در هنگام تشکیل شورای عمومی پاسخگو است.

تبصره2: در صورتیکه سازمان لیگ به هر دلیل منحل شود یا نتواند وظایف خود را ادامه دهد یا دچار کمبود عضو شود انجمن بیس بال و سافتبال راسا اقدام خواهد کرد.

بند 11: نوع مسابقات

1-11-این آیین نامه برای برگزاری مسابقات بیسبال قهرمانی باشگاههای ایران می باشد.

تبصره 3: از آنجاییکه هدف از برگزاری لیگ, جذب حامیان مالی اعم از بخشهای خصوصی و دولتی برای توسعه و رشد بیس بال  در سطح کشور می باشد, لذا از تمامی تیمهای بیس بال شرکت کننده در مسابقات لیگ تحت عنوان کمیته بیس بال استان و شهرستان, اداره ورزش و جوانان استان و شهرستان, هیئت انجمنهای ورزشی استان و شهرستان ثبت نام بعمل می آید.

2-11- هر استان می تواند چند تیم در مسابقات شرکت دهد.

3-11- باشگاهها یا تیمها باید با کادر فنی خود قرارداد تنظیم نموده و یک نسخه از آن را به انجمن بیس بال و سافتبال ارسال نمایند تا انجمن برای آنان کارت شرکت در مسابقات را صادر نماید.

4-11- مربیان باشگاهها و تیمهای حاضر در مسابقات می بایست حداقل دارای مدرک مربیگری درجه 3 باشند و کارت مربیگری آنها باید بوسیله کمیته آموزش انجمن تایید شود.

5-11- باشگاهها و تیمهای حاضر در مسابقات موظفند آیین نامه ای داخلی به منظور حفظ منافع بازیکنان و مربیان و باشگاه تنظیم نمایند که در این آیین نامه, روابط مالی و همچنین انضباطی بازیکنان و مربیان با مسئولین باشگاه از هر نظر روشن و صریح ذکر گردد.

6-11- چنانچه باشگاهی آیین نامه داخلی خود را در موعد تعیین شده به سازمان لیگ ارائه ننماید, سازمان لیگ مجاز است باشگاه مذکور را در مسابقات شرکت ندهد.

7-11- مسابقات لیگ بیس بال باشگاههای ایران در قالب دو گروه و به صورت منطقه شمال و جنوب برگزار می گردد.پس از پایان مسابقات رفت و برگشت مناطق شمال و جنوب که در هر مرحله بصورت دوره ای برگزار می گردد, دو تیم برتر هر گروه به مرحله نهایی مسابقات صعود می کنند. چهار تیم صعود کرده به مرحله نهایی در قالب یک تورنمنت به صورت دوره ای و با انجام 3 بازی برای هر تیم به مصاف هم می روند تا تکلیف تیم قهرمان مشخص شود.

تبصره 4: در حال حاضر با توجه به تعداد کم تیمها در مسابقات لیگ بیس بال, از هر استانی هر تیمی که خواهان حضور در لیگ باشد ثبت نام بعمل آورده خواهد شد. انشالله اگر روزی فرا رسید که استانهایی بالغ بر 12 استان خواهان شرکت در مسابقات لیگ باشند در آن صورت می توان لیگ بیس بال ایران را به صورت لیگ برتر و لیگ دسته اول با تعداد تیمهای مشخص تقسیم بندی کرد.

بند 12: مقررات اجرایی کلیه مسابقات

1-12- انجام کلیه مسابقات لیگ بیسبال باشگاههای ایران از لحاظ شرایط فنی و مقررات برگزاری, طبق مقررات فدراسیون بین المللی بیس بال و انجمن بیس بال و سافتبال جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

2-12- برای انجام هر مرحله از مسابقات لیگ, کمیته برگزاری متشکل از نماینده انجمن بیس بال و سافتبال به عنوان ناظر, رئیس کمیته بیس بال استان میزبان و داوران اعزامی از انجمن به نام "کمیته برگزاری مسابقات"تشکیل می شود.

3-12- کمیته برگزاری و ناظر انجمن بیس بال و سافتبال در پایان هر مسابقه , فرمهای مربوط به آن مسابقه را تکمیل و توسط ناظر مسابقه به سازمان لیگ تحویل داده خواهد شد.

4-12- تاریخ و ساعات انجام مسابقه برابر اعلام برنامه سازمان لیگ تعیین می شود و در صورتی که بنا به دلایلی تغییراتی لازم باشد, کمیته برگزاری مسابقات با توافق سرپرستان دو تیم ( و یا تیمها)  با اخذ تایید رئیس سازمان لیگ, تصمیم لازم را اتخاذ می نماید.

5-12- چنانچه به تشخیص داور و ناظر انجمن, شرایط زمین مسابقه (همه شرایط شامل زمین چمن, آب و هوا, تاریکی, تماشاگران و ...) برای برگزاری مسابقه و یا ادامه مسابقه مهیا نباشد کمیته برگزاری مسابقه در جلسه ای که با حضور سرپرستان دو تیم ( و یا سرپرستان تیمهای شرکت کننده) تشکیل خواهد شد نسبت به عدم برگزاری مسابقه اقدام خواهند نمود.

6- 12- کمیته برگزاری مسابقه در موارد پیش بینی نشده در این آیین نامه برای اجرای مسابقه با تایید رئیس سازمان لیگ تصمیم لازم را اتخاذ می نماید.

بند 13: تاریخ برگزاری مسابقات

بمنظور تنظیم برنامه ها و ایجاد هماهنگی در برگزاری کلیه مسابقات لیگ بیس بال باشگاههای کشور, تاریخ برگزاری مسابقات به شرح ذیل تعیین می گردد:

1-13- زمان برگزاری مسابقات دور رفت لیگ شمال نیمه دوم مردادماه و زمان برگزاری مسابقات دور برگشت لیگ شمال, نیمه دوم شهریورماه می باشد.

2-13- زمان برگزاری مسابقات دور رفت لیگ جنوب به علت گرمای هوا نیمه دوم شهریورماه و زمان برگزاری مسابقات دور برگشت لیگ جنوب, نیمه دوم مهرماه می باشد.

3-13-زمان برگزاری مسابقات مرحله نهایی لیگ بیس بال ایران نیمه دوم آبان ماه هرسال می باشد.

4-13- دبیر سازمان لیگ نتایج همه مسابقات را ثبت و در مورد هر باشگاه اطلاعات زیر را جمع آوری می کند.

-ثبت و جمع آوری آمار مربوط به بازیکنان توسط اسکورر در هر مسابقه

-تعداد بازی های انجام شده در همان فصل

- تعداد بردها, باخت ها در همان فصل

-تعداد اینینگ ها و امتیازهای برد و باخت در همان فصل

- طراحی جدول مسابقات و تعیین رنکینگ تیمها در جدول در همان فصل

5-14- نحوه امتیاز دهی تیمها در لیگ بیس بال بشرح ذیل می باشد:

-هر تیمی که بیشترین برد را داشته باشد به عنوان تیم برتر معرفی می گردد.

- اگر دو یا 3تیم در تعداد بردها مساوی بودند , تیمی که بازی رودررو را برده باشد تیم برتر می باشد

- اگر دو یا 3 تیم در دو مورد بالا هم امتیاز باشند تیمی برتر هست که تفاضل امتیازات آنها بیشتر باشد.

- اگر همه شرایط فوق مساوی بود تیمی به عنوان تیم برتر شناخته می شود که امتیاز کمتری از دست داده باشد.(تعداد ران داده کمتری داشته باشد)

- اگر بازهم شرایط مساوی بود, تعداد بیشتر استرایک اوتهایی که پیچرهای تیم بدست آورده اند ملاک برتری خواهد بود.

بند 14: تغییر یا اصلاح مقررات اجرایی مسابقات لیگ

هر گونه اصلاح اساسنامه و آیین نامه های سازمان لیگ غیرمجاز است مگر اینکه در جلسات شورای عمومی سازمان لیگ در این مورد بررسی و تصمیم گیری شود یا اینکه شورای عمومی این اختیار را به هیئت رئیسه انجمن بیس بال و سافتبال و یا هیئت رئیسه سازمان لیگ تفویض نماید.

بند 15: امور مالی

1-15- در پایان هر سال مالی, سازمان لیگ باید گزارش عملکرد مالی لیگ را با همکاری امور مالی انجمن بیس بال و سافتبال تهیه نماید.

2-15- هزینه های اجرایی سازمان لیگ شامل پرداخت حق الزحمه داوری و ناظرین مسابقات لیگ مطابق این آیین نامه در حال حاضر می بایست از محل اعتبارات انجمن بیس بال و سافتبال و یا از طریق تبلیغات انجمن و نیز حامیان مالی انجمن تامین گردد. اما لیگ در سالهای آتی باید به سمتی پیش رود که از محل در آمدهای سازمان لیگ و ورودیه تیمها, هزینه های برگزاری لیگ تامین شود.

بند 16: انحلال لیگ

برای انحلال لیگ با درخواست شورای عمومی سازمان لیگ که نیاز به دو سوم رای اعضا کامل آن را دارد و با تصویب هیئت رئیسه انجمن بیس بال و سافتبال اعلام می گردد.

بند 17: رابطه باشگاهها با سازمان لیگ

1-17- تعریف باشگاه: مجموعه ورزشی که بر اساس معیارهای وزارت ورزش و جوانان به عنوان باشگاه تاسیس شده باشد.

2-17- عضویت در لیگ توافقی است بین باشگاه و سازمان لیگ که با تایید انجمن بیس بال و سافتبال صورت می گیرد و بر اساس آن باشگاه می بایست موارد ذیل را رعایت نماید:

3-17- مقررات بین المللی بیس بال

4-17- مقررات انجمن بیس بال و سافتبال جمهوری اسلامی ایران

5-17- مقررات لیگ که توسط سازمان لیگ انجمن بیس بال و سافتبال ایران در شروع هر فصل از مسابقات اعلام می گردد.

6-17- آیین نامه ها

7-17- هر گونه توافق از قبیل قراردادهای تجاری, حمایت مالی, پخش رادیویی یا تلویزیونی که توسط سازمان لیگ و انجمن بیس بال و سافتبال ایران امضاء شده باشد.

8-17- در صورتیکه باشگاهها و یا تیمهای حاضر در مسابقات از موارد ذکر شده تخطی نمایند سازمان لیگ برای باشگاه و یا تیم خاطی درخواست جریمه می کند. نوع جریمه به لحاظ مبلغ یا محرومیت توسط کمیته انضباطی مشخص و با تایید رئیس انجمن بیس بال و سافتبال ابلاغ خواهد شد.

9-17- به منظور حفظ حقوق سازمان لیگ و باشگاهها و تیمها در رعایت اصول احترام متقابل, اعتماد و همبستگی, مدیران باشگاهها, مربیان, بازیکنان و کارمندان آنها و همین طور نمایندگان ناظر, داوران مسابقات حق ندارند تحت هیچ شرایطی حرف خلاف واقع یا توهین و نشر اکاذیب در مورد باشگاهها یا سازمان لیگ و انجمن بیس بال و سافتبال در رسانه انتقاد نمایند و یا آنها را زیر سوال ببرند. در صورت وجود هر نوع اعتراضی بایستی فرد مراتب را کتبا به هیئت رئیسه سازمان لیگ اعلام دارد. تخلف از این امر توسط کمیته انضباطی مورد رسیدگی قرار می گیرد.

10-17- همه تیمها و باشگاهها باید مطمئن شوند که مسئولانشان از موارد بند9-17 این آیین نامه آگاه و به آن التزام عملی دارند.

11-17- باشگاهها و تیمهای حاضر در مسابقات لیگ بیس بال می بایست مبلغ 000/000/10 ریال به عنوان ورودیه جهت پرداخت بخشی از هزینه های برگزاری لیگ به حساب انجمن بیس بال و سافتبال واریز نمایند.

تبصره 5: این مبلغ با توجه به شرایط حال حاضر تیمها و مشکلات مالی استانها می تواند به عنوان ودیعه در نزد انجمن باقی بماند تا در پایان فصل مسابقات و پس از کسر جریمه های احتمالی به باشگاه یا استان و یا تیم مربوطه عودت داده شود.

ادامه دارد


ادامه

آذرخش تهران قهرمان پنجین دوره لیگ بیسبال ایران شد

جام قهرمانی پنجمین دوره لیگ به آذرخش تهران رسید
 
پنجمین دوره مسابقات لیگ بیس بال ایران عصر روز جمعه 12 دیماه به پایان رسید تا تکلیف تیمهای برتر سال 93 روشن شود. لیگی که از شهریورماه آغاز و در دیماه به پایان رسید. امیدواریم که انجمن همتی به خرج دهد و آمار بازیکنان تیمها را در پایان لیگ در سایت منتشر کند تا همه بازیکنان استانها به ارزیابی خود در لیگ سال جاری بپردازند. این حداقل انتظاری است که بازیکنان از مسئولین انجمن دارند. اتفاقی که در کشورهای دارای لیگ بیس بال می افتد و به یک رویه ثابت و هدفمند در آن کشورها تبدیل شده است. اما ظاهرا در کشور ما آمار بازیکنان برای هدفی پوچ ثبت می گردد. انجمن هرساله مبلغی پول به عنوان دستمزد به اسکوررها پرداخت می کند که در مسابقات رسمی پشت میز داوری می نشینند و آمار بازیکنان را ثبت می کنند اما از این آمار هیچ استفاده ای نمی شود مگر برای اعلان نتیجه بازی در آخر هر مسابقه. نهضت آمار باید یه یک خواسته همگانی از جانب همه تیمها و بازیکنان تبدیل شود.آمار بازیکنان در هر مسابقه ثبت می شود فقط زحمت استخراج آن نیز باید توسط یک یا چند نفر انجام شود.
 
علیرغم پیش بینی ها مبنی بر شانس بیشتر قهرمانی برای تیم نادری بوشهر, اما این تیم تهران بود که توانست با شکست میزبان برای دومین سال متوالی قهرمان لیگ شود. اگر اظهارات مربیان دو تیم نادری بوشهر و گاز کرمان را قبل از این مسابقات شنیده باشید این دو تیم آمده بودند که قهرمان شوند. تیم گیلان که طبیعتا انتظاری بیش از این از آنها نمیرفت.نداشتن بازیکنان تاثیرگذار بعلت محرومیت آنهم در چنین مسابقات مهمی طبیعتا کار را برای مدیریت تیم مشکل میکرد. اما شاید تنها تیمی که به گفته مربی وی بعلت سرمای هوا و عدم حضور بازیکنان در تمرینات شانسی برای قهرمانی خود قایل نبود تیم تهران بود که علیرغم اظهارات مربی خود توانست به خوبی حریفان خود را شکست دهد و عنوان قهرمانی را با وجود چند بازیکن محروم خود بدست آورد.
در انتها ضمن تبریک به همه بازیکنان و مربیان تیمهای برتر امیدواریم سال آتی سال خوبی برای بیس بال ایران باشد و برنامه ریزی انجمن برای مسابقات لیگ از سال جاری بهتر و بهتر باشد. 
در انتهای این خبر جدول برندگان جامهای لیگ بیس بال در پنج دوره برگزار شده آمده است.
 

دوره

سال

             قهرمان

           نایب قهرمان

     مقام سوم

اولین

1387

گل شرق کرج

مهتاب لنت سمنان

نادری بوشهر


سال های 1388 و 1389 مسابقات لیگ برگزار نشد

دومین

1390

هیئت انجمنهای ورزشی بوشهر

مس کرمان

نیوساد گیلان

سومین

1391

مدرسه بیسبال بشرای کرمان

هیئت انجمنهای ورزشی بوشهر

شهرداری سمنان

چهارمین

1392

آذرخش تهران

نادری بوشهر

پاورپایپ اصفهان

پنجمین

1393

آذرخش تهران

نادری بوشهر

گاز کرمان

   
 
 
 
 

آذرخش تهران قهرمان پنجین دوره لیگ بیسبال ایران شد

 

ادامه

سطح رقابتها آنطور که میگویند بالا نیست


اظهاراتی خلاف واقعیت

 

مسابقات مرحله نهایی لیگ بیس بال ایران از دیروز آغاز شده و تیمهای حاضر در دور نهایی با انجام دیدارهایی که بصورت دوره ای برگزار می گردد به مصاف هم رفتند. در خبرها و نیز سایت اطلاع رسانی انجمن بیس بال و سافتبال ایران,اخبار و  گزارشاتی مبنی بر بالا بودن سطح رقابتها در دور نهایی از قول برخی از مسئولین انجمن انتشار یافته که کمی با واقعیت فاصله دارد. نگاهی به نتایج 3 مسابقه برگزار شده؛ [(بوشهر 22- گیلان2 در اینینگ 5), (تهران 14- کرمان 3 در اینینگ 7), (بوشهر 19-کرمان صفر در اینینگ 5) خود نشان از  بالا یا پایین بودن سطح رقابتها میدهد.

رقابتهای سطح بالا اختلافشان این اندازه نیست و یا لااقل به اینینگ 9 کشیده می شود. کسی منکر فعالیتها و زحمات مسئولین انجمن بیس بال و سافتبال نیست اما برخی اقدامات و اظهارات کمی تامل برانگیز است. کشاندن لیگ به زمستان و عدم تمرین درست و حسابی تیمها در فصل سرما در پاییز و زمستان و نیز محرومیت چندتن از بهترین بازیکنان تیمهای دوتیم شمالی کشور طبیعتا از کیفیت مسابقات می کاهد. کمتر کسی اصغر وقاری کچر تیم تهران را دیده که برای تیمی در یک مسابقه رسمی پیچ کرده باشد. وقتی در چنین مسابقات مهمی سرمربی تیم از این بازیکن برای پستی غیرتخصصی استفاده می کند باید خود حدیثی مفصل بخوانیم از این مجمل.

حال اگر ما هی بر طبل بالا بودن سطح رقابتها بکوبیم شاید کسانی که در بیرون گود هستند و از چیزی خبر ندارند به به و چه چهی راه بیندازند, اما باید بپذیریم که لیگ امسال ما جزو ضعیفترین دوره ها در این پنج دوره بوده.

در مجموع امیدواریم که سه بازی آینده بازیهای خوب و نزدیک بهمی باشد تا به صدق گفتار مسئولین محترم خللی وارد نشود.

 


سطح رقابتها آنطور که میگویند بالا نیست

 

 


ادامه

شمارش معکوس برای برگزاری مرحله نهایی پنجمین دوره لیگ بیسبال ایران

نادری بوشهر بخت نخست قهرمانی پنجمین دوره لیگ بیس بال کشور
 
 
مسابقات مرحله نهایی لیگ بیس بال ایران پس فردا سه شنبه به ایستگاه آخر خود میرسد و پرونده این لیگ نه چندان با کیفیت عصر روز جمعه 12 دیماه بسته خواهد شد. چهار تیم صعود کرده از این گروه به صورت دوره ای به مصاف هم می روند تا تیمی که بیشترین برد را داشته بر سکوی نخست بایستد.تیمهای حاضر در این مسابقات عبارتند از: نادری بوشهر و شرکت گاز کرمان(قهرمان و نایب قهرمان لیگ جنوب), آذرخش تهران و گیل گستر گیلان( قهرمان و نایب قهرمان لیگ شمال)
این مسابقات از 9 تا 12 دی ماه به میزبانی استان بوشهر و در زمین بیس بال نادری برگزار می گردد.
 
حال نگاهی به سابقه برگزاری لیگ بیسبال در ایران(قسمت تاریخچه بیسبال و سافتبال سایت پیچر)می پردازیم.
تیم تهران دوبار عنوان قهرمانی لیگ را از آن خود کرده است. یکی در سال 1387 که با نام گل شرق کرج در اولین دوره مسابقات لیگ بیس بال شرکت کرده بود و دیگری در سال 1392 با نام آذرخش تهران.
تیم بوشهر اما دارای عناوین بیشتری است. تیم نادری بوشهر در اولین دوره لیگ در سال 1387 به مقام سوم رسید.در سال 1390 با نام هیئت انجمنهای ورزشی بوشهر قهرمان لیگ شد. در سال 1391 نیز با همین عنوان به عنوان نایب قهرمانی دست یافت. در سال 1392 هم دوباره با اسم نادری بوشهر نایب قهرمان شد.
تیم گاز کرمان در سال 1390 با نام مس کرمان نایب قهرمان لیگ شد و در سال 1391 با نام مدرسه بشرای کرمان قهرمان لیگ شد.
و نهایتا تیم گیل گستر گیلان که برای بار دوم در تاریخ لیگ بیس بال ایران به مرحله نهایی مسابقات صعود کرده است در سال 1390 موفق شده بود با نام تیم نیوساد گیلان عنوان سومی مسابقات را از آن خود کند.
با نگاهی به نتایج فوق و برخی از اتفاقاتی که در دور برگشت لیگ شمال رخ داده و باعث محرومیت برخی از بازیکنان لیگ شمال گردیده است و نیز با عنایت به میزبانی تیم بوشهر در این رقابتها پیش بینی بینی بنده برای کسب عناوین قهرمانی به شرح ذیل می باشد:
مقام اول: نادری بوشهر
مقام دوم : آذرخش تهران
مقام سوم: گاز کرمان
مقام چهارم: گیل گستر گیلان
کاربران محترم سایت هم اگر مایل باشند می توانند به قسمت نظرسنجی سایت مراجعه کرده و نظر خود اعمال نمایند.

 روز/ تاریخ
 ساعت 8:30لغایت 11:30
 ساعت 13 لغایت 16
 چهارشنبه 10 دیماه 93
 گیل گستر گیلان- نادری بوشهر
گاز کرمان- آذرخش تهران
 پنجشنبه 11 دیماه 93
 گاز کرمان- نادری بوشهر
گیل گستر گیلان- آذرخش تهران
 جمعه 12 دیماه 93
 آذرخش تهران- نادری بوشهر
 گاز کرمان- گیل گستر گیلان
 
 
 

شمارش معکوس برای برگزاری مرحله نهایی پنجمین دوره لیگ بیسبال ایران

 


ادامه

طراحی و راه اندازی توسطچشم انداز رسانه های سمنان |جهت طراحی وب سایت با شماره 09102881080 در تماس باشید

Scroll To Top